Reklama

Broń z II Wojny Światowej wróciła do muzeum w Gozdowicach [foto] [video]


Po dwóch latach eksponaty zaaresztowane przez policję z placówki muzealnej w Starych Łysogórkach wróciły do Gminy Mieszkowice. Broń z okresu II wojny światowej można podziwiać w muzeum w Gozdowicach. 

me>

Problemy muzeum zaczęły się w 2013 roku, ekspozycja, którą była broń, została zabrana przez policję. Według Komendy Wojewódzkiej Policji, eksponaty z II wojny światowej mogły być przechowywane bez wymaganego zezwolenia a po zamontowaniu brakujących elementów, mogą zostać wykorzystane do przestępstwa. Sprawa była badana przez prokuraturę, która umorzyła postępowanie. Rozpoczęła się batalia o zwrot eksponatów.


W międzyczasie Rada Miejska w Mieszkowicach podjęła uchwałę o utworzeniu Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej. Powołanie instytucji zostało pozytywnie zaopiniowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Utworzenie muzeum z prawdziwego zdarzenia było niezbędne do odzyskania eksponatów, oprócz tego gmina musiała zamontować kraty, alarm i monitoring obiektu. 


Na początku października do Prokuratora Rejonowego w Gryfinie zostało przesłane pismo z informacją, iż wszystkie warunki zostały spełnione. W środę 14 października burmistrz Andrzej Salwa osobiście odebrał eksponaty wśród których znajdują się między innymi karabin maszynowy, pistolet sygnałowy, rewolwery, ciężki karabin maszynowy Maxima, rusznica przeciwpancerna czy ciężki karabin maszynowy SG 43. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.