Reklama

Młody Alan walczy o życie, potrzebna jest krew!


Znajomi młodego Alana Stężyckiego proszą o pomoc. Ich przyjaciel choruje na białaczkę. Potrzebna jest krew i szpik. Chłopak walczy o życie w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.

Nasz przyjaciel, Alan ma problemy zdrowotne – ma białaczkę. - informują przyjaciele Alana. - Pomimo, że świetnie sobie z nią radzi, uważam, że powinniśmy mu pomóc. - dodają.

Przez chorobę, potrzebuję on regularnych transfuzji. Niestety, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie brakuje krwi i jej płytek.

Jak można mu pomóc?
1) Możemy oddać krew w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa (Al. Wojska Polskiego 80/82 w Szczecinie), albo w JAKIMKOLWIEK Centrum Krwiodawstwa w Polsce na dane: Alan Stężycki, oddział Hematologii w Szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. NIE JEST WAŻNA NASZA GRUPA KRWI!

Praktyczne info: Alergicy mogą oddać krew po odstawieniu leków na 1 miesiąc przed planowanym wyjściem do Stacji Krwiodawstwa. Dobrze się spytać lekarza o jakiekolwiek przeciwwskazania, bo nie z wszystkimi lekami można tak działać.

2) W tym samym ośrodku można zadeklarować chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku oddając dodatkową próbkę krwi przy donacji celem zarejestrowania w banku potencjalnych dawców szpiku/komórek macierzystych.Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, powinien zgłosić się się do rejestracji od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 – 13.15. Zgłaszający otrzymują do wypełnienia dodatkową ankietę dotyczącą stanu zdrowia.

Jak wygląda pobranie szpiku? Istnieją 2 metody:
a) Pobranie krwi obwodowej z organizmu – trwa 4 godziny. Tak jest w 80% przypadków
b) Pobranie szpiku i krwi z kości miednicowej – trwa tylko godzinę i przeprowadzane jest pod narkozą. Odbywa się to w 20% przypadków.
c) Wszelkie potrzebne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie na stronie: http://www.dkms.pl/dawca/najczesciej-zadawane-pytania/index.html

Dane biorcy: Alan Stężycki, oddział Hematologii szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie

Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?
Przeszczep szpiku jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego takich jak białaczki i chłoniaki a także niedokrwistości aplastycznej, talasemii i innych.

Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy niespokrewnionego, zgodnego w zakresie HLA jest małe i waha się między 1 : 1000 a 1 : 500 000 wśród osób poszukiwanych.

Ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia dawcy szpiku jest tak niewielkie, to w celu zwiększenia tej szansy dąży się do zarejestrowania jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku.

Dlatego właśnie tak ważne jest żeby jak najwięcej osób znalazło się w prowadzonych na całym świecie rejestrach szpiku.

Dlatego tak ważny jesteś właśnie Ty, ponieważ zgłaszając się do nas w celu zostania potencjalnym dawcą szpiku pomagasz zwiększyć szansę na uratowanie życia nieuleczalnie chorym ludziom.

Dawca szpiku powinien spełniać następujące warunki:
- pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
- dawca musi ważyć minimum 50 kg i nie może posiadać zbyt dużej nadwagi. Nadwagę można sprawdzić na tabeli BMI (Kalkulator)
- kobiety w ciąży: następuje tymczasowa blokada (okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie), proszę zaznaczyć na formularzu rejestracyjnym (który wysłany zostanie pocztą) przybliżony termin narodzin dziecka
- przebywająca na stałe na terytorium Polski- pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
- dawca musi ważyć minimum 50 kg i nie może posiadać zbyt dużej nadwagi. Nadwagę można sprawdzić na tabeli BMI (Kalkulator: http://bmi.pasiasty.pl/)
- kobiety w ciąży: następuje tymczasowa blokada (okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie), proszę zaznaczyć na formularzu rejestracyjnym (który wysłany zostanie pocztą) przybliżony termin narodzin dziecka
- przebywająca na stałe na terytorium Polski


Źródło: Radio Szczecin, facebook.com/events/699882823361973/, fot.: achiwum

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.