Reklama

Seans pod specjalnym nadzorem - pokaz filmu Noc Walpurgi z udziałem reżysera Marcina Borkiewicza


Marcin Borkiewicz - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg oraz aktor będzie kolejnym gościem gryfińskiego kina w ramach cyklu "Seanse pod specjalnym nadzorem". 

Widzowie spotkają się z twórcą w kontekście filmu "Noc Walpurgi", który otrzymał główną nagrodę na festiwalu debiutów "Młodzi i film" w Koszalinie, a także był najbardziej oklaskiwanym filmem na ostatnim festiwalu w Gdyni (nagroda Złotego Klakiera). Specjalna projekcja filmu i spotkanie przewidziane są na 19 października 2015, godz. 18.30. Bilety na film i spotkanie w przedsprzedaży od 6 października w Centrum Informacji Turystycznej w cenie 15 zł.

Akcja filmu toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

W "Nocy Walpurgi" główną rolę zagrała Małgorzata Zajączkowska, wybitna polska aktorka, która ma w dorobku udział w hollywoodzkich produkcjach, m.in. w "Strzałach na Broadway'u" w reżyserii Woody'ego Allena. Artystka w "Nocy Walpurgi" we wspaniałym stylu powraca na duży ekran. Kreacja w filmie Marcina Bortkiewicza przyniosła jej nagrodę Jantara 2015 za główną rolę kobiecą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Marcin Bortkiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, a także członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1991 związany z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku jako aktor, scenarzysta i reżyser teatralny, w latach 2005-2007 aktor i reżyser w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.

Źródło, fot.: Gryfiński Dom Kultury

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.