Reklama

Nie żyje wojewoda Piotr Jania


Nie żyje wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Zmarł w szpitalu w Zabrzu w wyniku komplikacji po operacji serca. Miał 64 lata.

Wojewoda za 2 dni miał opuścić szpital. Operacja uznana była za udaną. W Zabrzu powołana została specjalna komisja, która ma wyjaśnić przyczynę śmierci.

Piotr Jania w sierpniu 1980 roku brał udział w protestach w Szczecinie i we wrześniu tego roku dołączył do „Solidarności”. Został wiceprzewodniczącym komisji wydziałowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z niejawnymi strukturami związku jako skarbnik Tymczasowej Komisji Zakładowej.

W 1989 roku współtworzył i był członkiem prezydium Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „Solidarności” Regionu Pomorza Zachodniego. Był odpowiedzialny za sprawy organizacyjne podczas wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku.

W 2001 roku został członkiem PiS. Z ramienia tej partii było dwukrotnie radnym Szczecina. 8 grudnia ubiegłego roku premier Beata Szydło wyznaczyła go na wojewodę zachodniopomorskiego.

Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.