Reklama

Uważamjmy w sieci - apel Polcji w Gryfinie


W trakcie korzystania z zasobów internetowych należy pamiętać, że ślady zostawiane w sieci świadomie, jak również nieświadomie to cenne dane, z których mogą korzystać przestępcy. 

Apel Policja z Gryfina i podaje klika prostych zasad by uważać w sieci :

Nie otwieraj załączników w e-mailach od nieznanego nadawcy! - hakerzy rozsyłają codziennie setki tysięcy e-maili z załącznikami, które mają na celu zainfekowanie komputera i kradzież naszych danych osobowych lub/i włączenie naszego komputera do sieci „komputerów zombie”, które na polecenie hakera będą mogły później uczestniczyć w przestępstwach typu DdoS (atak na serwer/stronę internetową) lub rozsyłać e-maile z wirusem.

Nie klikaj w linki, które zostały ci podesłane przez obce osoby – taki link możesz otrzymać w wiadomości e-mail, ale również za pośrednictwem komunikatora internetowego, czy portalu społecznościowego – szczególnie powszechne ostatnio stały się oszustwa na portalu społecznościowym Facebook, gdzie nieświadome osoby klikając na link do ciekawego artykułu zgadzają się na udostępnienie aplikacji swoich danych osobowych i publikowanie postów w swoim imieniu.

Zawsze miej aktualny program antywirusowy! - pomimo, iż nowe wirusy nadal będą w stanie nam zaszkodzić, program antywirusowy pomoże Ci zachować bezpieczeństwo swojego komputera i niejednokrotnie uchroni Cię przed utratą danych.

Uważaj przy używaniu darmowych hotspotów! - przy korzystaniu z tego typu sieci pamiętaj, że Twój komputer może stać się atakiem dla hakera – zawsze miej aktywną zaporę internetową i oznaczaj taką sieć jako publiczną – niezaufaną! Nigdy nie loguj się do aplikacji bankowych/ swojego rachunku bankowego za pośrednictwem ogólnodostępnego WI-FI!.

Czytaj uważnie opisy programów, które instalujesz! - część dostępnych w Internecie darmowych programów, oprócz głównej funkcji, instaluje również na Twoim komputerze dodatki do przeglądarki i inne sub-programy, które mogą zaśmiecić komputer – a czasami nawet mu zaszkodzić;

Używaj tylko legalnego oprogramowania! - korzystając z legalnego źródła zawsze możesz liczyć na aktualizacje, które poprawiają bezpieczeństwo i stabilność programów i gier – czego pozbawione są wersje pirackie. Ponadto „crack” do gry, czy programu może zawierać wirusa, który wyrządzi Ci więcej szkód, niż miałbyś potencjalnej korzyści z takiego programu;

Dbaj o swoje dane osobowe i wizerunek! - pamiętaj, że jeżeli coś zostanie rozpowszechnione w sieci Internet, zostanie w niej już na zawsze! Nie przechowuj prywatnych materiałów (w tym zdjęć) na serwerach wirtualnych, regularnie zmieniaj hasła dostępu do swoich kont, nie udostępniaj nikomu swoich haseł!

Stosuj zasadę „ograniczonego zaufania” do osób poznanych w Internecie! - pamiętaj o tym, że po drugiej stronie ekranu może być każdy, a nie wszyscy w Internecie są tym, za kogo się podają;

Nigdy nie należy udostępniać haseł lub podpowiedzi do nich.

Źródło: http://gryfino.policja.gov.pl/

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.