Reklama

"Cześć babciu, to ja twój wnuczek". Oszukiwanie "na wnuczka" ... albo "na funkcjonariusz CBŚ"Oszuści "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż manipulują starszymi ludzmi. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. 

Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu.
Gryfińska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność - tylko wczoraj w Gryfinie doszło do jednego oszustwa i jednego usiłowaia. W jednym przypadku ofiara straciła kilkanascie tysięcy złotycha.Grfyinska Policja apeluje:
Żaden policjant osobiście nie przychodzi po pieniądze ani nie podaje numeru konta na który neleży przelać pieniądze, które stanowić mają zabezpieczenie.
Takie czynności wykonuje się tylko w komendzie policji!
W całej Polsce wciąż dochodzi do kolejnych prób wyłudzania pieniędzy tzw. metodą na wnuczka modyfikowaną przez sprawców pod różnymi legendami. Ofiarą oszustwa padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się np. za policjanta CBŚ „poleca” przelać szybkim przekazem pocztowym pieniądze. Tak było w Gryfinie w dniu wczorajszym

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.

Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
Poinformować o takiej sytuacji Policję.
Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobm, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania!
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi poruszają się oszuści.

oficer prasowy
asp.sztab.Bogumil Prostak

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.