Reklama

„Czy my jeszcze myślimy?”


W Gryfinie powstaje pierwsze forum swobodnej dyskusji, a może przyszły gryfiński „hide park”, może zalążek ogólnospołecznej debaty ? Nie wiemy, więc póki co zapraszamy wszystkich chętnych do … Pałacyku pod Lwami na pierwsze spotkanie. 

W najbliższą środę 23 listopada o godz. 18.00 a Scenie pod Lwami – czyli w siedzibie Teatru Uhuru odbędzie się pierwsze spotkanie „Forum Wymiany Myśli”. Inspiracją do rozmowy będzie nieco prowokacyjne pytanie: „Czy my jeszcze myślimy?”. Porozmawiamy wspólnie o tym, czy dzisiaj myślenia nie zastępują nam czasem np. internetowe „memy”, facebook lub inne liczne fora internetowe. Co to w ogóle znaczy myśleć? Czy zadajemy sobie czasami wysiłek, aby zastanowić się nad otaczającym nas i szybko zmieniającym się światem, czy może raczej powtarzamy tylko czyjeś gotowe myśli i slogany? Czy myślimy o sobie i swoim życiu jako niepowtarzalnym fenomenie? Czy zastanawiamy się na sensem życia? Te i inne pytania postawimy sobie podczas naszego pierwszego spotkania.

Czym jest i czym może być Form Wymiany Myśli? 
Inicjatorami Forum, twórcami koncepcji oraz moderatorami spotkań są: Janusz Janiszewski i Dawid Andrusewicz.
Forum to miejsce uczenia się kultury rozmowy, twórczego myślenia i autorefleksji, to platforma wymiany myśli, sądów, światopoglądów innych ludzi. Forum nawiązuje do starożytnej idei greckiej agory, miejsca dysput i ścierania się różnych poglądów. Chcemy w trakcie naszych spotkań poznać myśli ludzi w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym. Chcemy spotykać się regularnie i dyskutować ze sobą na różne tematy, które nas po prostu interesują, które są dla nas ważne, chcemy poznawać różne poglądy, spotykać się z ciekawymi ludźmi, brać udział w żywej i bezpośredniej dyskusji, w rozmowie twarzą w twarz, a nie ukryci w domach za ekranami komputerów i za pośrednictwem Internetu.

Coraz mniej bowiem rozmawiamy ze sobą bezpośrednio, nasze „rozmowy” przeniosły się do świata wirtualnego, do portali społecznościowych, prawie nie rozmawiamy o rzeczach dla nas ważnych, nie widzimy się i nie dyskutujemy prawdziwie i szczerze, tylko szybko, zdawkowo, bez szansy na wyjaśnienie i uzasadnienie czegokolwiek. Obrażamy się wcześniej niż zdołamy coś sobie wytłumaczyć, negujemy coś i „hejtujemy” kogoś szybciej, niż zdołamy poznać jego zdanie.

Czym jest forum?

Forum to stworzenie wspólnej płaszczyzny do dyskusji i wymiany poglądów na różne aktualne i ważne tematy.

Forum nie jest tworem politycznym ani światopoglądowym, nie preferuje żadnej linii politycznej, jest natomiast pretekstem do ścierania się różnych opcji i przedstawiania różnych, często skrajnych światopoglądów.

Celem forum jest „spotkanie się ludzi”. Spotkanie to rozumiemy jako formę bezpośredniej aktywności społecznej, jako właściwą formę dyskusji, jako pretekst do wyjścia z domu i zbliżenia się realnego - „twarzą w twarz z rozmówcą”, bez pośrednictwa facebooka czy innych wirtualnych forów społecznościowych, gdzie zazwyczaj rozmówcy są anonimowi a poziom debaty przekracza normy cywilizowanej rozmowy.


Dobrze jest pamiętać o zasadach dobrej dyskusji:

1.Słuchaj innych. Wtedy inni też będą słuchać ciebie.

2.Nigdy nie przekrzykuj innych dyskutantów i nie wchodź im w słowo.

3.Nie daj ponieść się emocjom. Rozmówca może specjalnie cię prowokować, aby wykorzystać chwilę twojej nieuwagi.

4.Nie bój się wyrażać własnego zdania. Jeśli nie przedstawisz swojego punktu widzenia, nigdy nie zostanie on wzięty pod uwagę.

5.Mów na temat. Zbyt szerokie dygresje i zmiany tematu nie tylko zaciemniają twoją przewodnią myśl. Na dodatek mogą wywołać w innych rozmówcach zniecierpliwienie.

6.Zmieniaj formę wypowiedzi w zależności od odbiorcy. Co innego przekona kolegę, a co innego -nauczyciela czy rodzica.

7.Nie uogólniaj zbytnio stanowiska innych. Wprawdzie łatwiej znaleźć argumenty przeciwko bardzo ogólnej tezie, jednak taki zabieg jest krzywdzący. Świadczy o tym, że tak naprawdę nie zależy ci na wypracowaniu porozumienia, a na forsowaniu własnego zdania.

8.Nie próbuj obalać zdania swojego rozmówcy poprzez wytykanie jego wad. Krytykuj argumenty, a nie osoby.

9.Nie odwołuj się do krzywdzących stereotypów.

10.Nie staraj się przekonać nikogo za wszelką cenę. Szanuj poglądy innych.

11.Stosuj przykłady ilustrujące dany temat. Plastyczne obrazy bardziej przemawiają do odbiorców niż abstrakcyjne idee.


Znajdź nas na Facebooku:
Ale nie po to, by tam dyskutować, ale by zapoznać się z naszymi planami związanymi z kolejnymi spotkaniami
https://www.facebook.com/forummysli/?fref=ts
Janusz Janiszewski

Janusz Janiszewski
THEATRE UHURU

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.