Reklama

Niesamowita lekcja: empatii, wrażliwości i pokory


Uczniów klasy III „f” Szkoły Podstawowej nr. 3 w Gryfinie odwiedził wyjątkowy gość – Karol Pabich z mamą Alicją.

Karol od urodzenia jest osobą niedowidzącą i niesłyszącą. Kilka dni temu obchodził swoje osiemnaste urodziny. Na zaproszenie Ewy Chludzińskiej-Lewczuk przyszedł do najmłodszych wolontariuszy Stowarzyszenia, by przybliżyć im swoją codzienność, opowiedzieć o szkole, do której uczęszcza i o tym, co lubi robić w wolnym czasie.


Karol czyta z ruchu warg, posługuje się językiem migowym, zna alfabeta Braille’a, uczy się także języka angielskiego. Mimo wady wzroku, korzysta z laptopa ze specjalnym oprogramowaniem, jeździ na rowerze, spotyka się z przyjaciółmi, a nawet jest uczestnikiem warsztatów teatralnych „Otwieracz” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Spotkanie było drugim z cyklu spotkań , mającym na celu edukowanie najmłodszych, którzy na co dzień nie mają kontaktu z osobami niepełnosprawnymi.


Oswajanie „inności”, odmienności, możliwość otwartego zadawania pytań kształtują postawę empatii, wrażliwości i pokory wobec życia i ludzi. Wśród dzieci wizyta Karola wzbudziła wiele emocji.

Dzięki wizycie Karola i jego mamy, wolontariusze poczuli się wyróżnieni. Chętnie i z pasją w trakcie spotkania uczyli się podstawowych gestów języka migowego.Dzieci podziękowały za przekazanie wiedzy i poświęcony czas, wręczając gościom skromne upominki.

źródło: gryfino.pl

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.