Reklama

Przebrani za przedstawicieli firmy farmaceutycznej rozdawali przechodniom darmowe próbki

 

W piątek, 27 stycznia 2017 w centrum miasta Gryfina odbyła się akcja miejska "Serum Prawdy" zorganizowana przez Teatr 6 i PÓŁ.

To zdarzenie społeczno-artystyczne przygotowane zostało w ramach pracy dyplomowej członków Teatru 6 i PÓŁ na Akademii Teatru Alternatywnego. Jej głównym celem jest odkrywanie historii miejsc zapomnianych, niechcianych. Miejsc pomijanych milczeniem.


W naszym działaniu performatywnym wykorzystujemy motyw Serum Prawdy jako próbę przełamania milczenia o akcji T-4 która, jak wskazują wszystkie poszlaki, przeprowadzana była również na naszych terenach. Mimo wysiłków historyków do dziś nie udało się dotrzeć do pełnych informacji dotyczących historii naszych ziem z początku lat 40-tych ubiegłego wieku. Nie zachowały się żadne konkretne dokumenty zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Jak było? Tego próbujemy się dowiedzieć.- mówią aktorzy Teatru 6 i PÓŁAkcja T-4 miała na celu eksterminację, w latach 1938-44 przez nazistów, osób upośledzonych umysłowo i fizycznie. Metoda, którą posługiwali się lekarze, polegała m.in. na wstrzykiwaniu w ciała ofiar evipanu lub skopolaminy z morfiną, które w krótkim czasie wywoływały zgon.

Podczas akcji "Serum Prawdy" aktorzy Teatru 6 i PÓŁ, przebrani za przedstawicieli firmy farmaceutycznej rozdawali przechodniom darmowe próbki nowego specyfiku pozwalającego poznać minione zdarzenia. Próbka będzie szklaną fiolką, opatrzoną nazwą Serum Prawdy, z dołączoną ulotką informacyjną o działaniu specyfiku skopolamina+morfina oraz jego skutkach ubocznych, takich jak otępienie czy dezorientacja powodujące u człowieka bezwolność. Z tego powodu substancje te wykorzystywane były również przez agentów służb wywiadowczych jako serum prawdy.Na rewersie ulotki zawarte są pytania do mieszkańców Gryfina, co wiedzą na temat wydarzeń z przeszłości.

W samych fiolkach znajdowała się czysta woda.
Maria Kruszyńska
Gryfiński Dom Kultury

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.