Reklama

Wzrasta liczba wiernych, ale nie w naszym regionie


Rośnie liczba wiernych odwiedzających niedzielne msze święte. W ciągu dwóch lat liczba uczestniczących na mszach wzrosła o 1 procent, a przyjmujących sakrament komunii o 17%.

Na temat statystyk przedstawionych przez kościół dyskutowali eksperci w programie "Radio Szczecin na Wieczór".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi statystyki od 1980 roku.
Jeden z rozmówców, ksiądz profesor Kazimierz Dullak, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, wychodzi z założenia, że te liczby pokazują pulsowanie życia religijnego w Polsce.

- Taka statystyka oddaje w miarę taką religijność jaką ona faktycznie jest w Polsce. Takie badanie przeprowadza się dwa razy w roku. One nie są jakimiś szczególnymi niedzielami, nie są związane ze Świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy - mówi Dullak.

Najwięcej wiernych jest na wschodzie Polski, a najmniej w naszym regionie, ma to podłoże historyczne. Jesteśmy ludnością napływową, brakuje nam takiej rdzennej Polskiej tradycji .
- W ogóle ta ściana zachodnia jest najsłabiej wypadająca w tych zestawieniach - stwierdza prowadzący rozmowę Konrad Wojtyła.

Takie uwarunkowanie uzasadnia teolog, dr Małgorzata Wałejko - To jest teren popegeerowski, trochę socjalistyczny i tutaj rzeczywiście jest dużo do zrobienia.

fot. https://pixabay.com

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.