Reklama

Kuratorium oświaty alarmuje - niebezpieczna gra nastolatków prowadzi do samobójstwa [video]


Kurator Oświaty wydał komunikat ostrzegający przed grą "Niebieski Wieloryb", która polega na wykonywaniu określonych zdań do realizacji, wśród których jest samookaleczenie, a nawet samobójstwo. 

Do gry Blue Whale Challenge przyłączają się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów, wystarczy, że zalogują się na stronie, a zainteresuje się nimi "opiekun".  Uczestnicy wyzwania biorą udział w 50 próbach zlecanych przez członka "grupy śmierci", które doprowadzają je do załamania nerwowego i ostatecznie samobójstwa. Opiekun takiego dziecka manipuluje nim, każe unikać snu, oglądać horrory, okaleczać się na końcu skoczyć z wysokiego budynku. Przed śmiercią ofiary publikują w sieciach społecznościowych wizerunek wieloryba.

W rosyjskiej telewizji i internecie pojawiły się spoty przestrzegające przed internetowym wyzwaniem.


Do zachodniopomorskich szkół trafił list z kuratorium oświaty, który publikujemy poniżej.
Dyrektorzy Szkół i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych 
województwa zachodniopomorskiego, 

z wielkim niepokojem przekazuję informację, otrzymano z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie o stwierdzonych wśród uczniów zachodniopomorskich szkól przypadkach samookaleczeń pod wpływem gry - "Niebieski Wieloryb". 

Gra ,"Niebieski Wieloryb" powstała w Rosji i jest aktualnie coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają mi.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań. zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci, które są podatne na tego rodzaju manipulacje. 

W związku z. powyższym proszę o niezwłoczne podjęcie stosownych działań służących zapoznaniu nauczycieli, uczniów i rodziców z zagrożeniem, jakie wiąże się z ww. grą. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.