Reklama

Po raz kolejny - Stop pożarom traw!


Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Stąd też wiele apeli i kampanii przeciwko takim prakatykom.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że za powstanie pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek. Wypalanie traw w naszym kraju jest niechlubną tradycją, z którą od wielu lat zmagają się strażacy. 

W naszym regionie głośno apelują służby i organizacje związane z bezpieczeństwem. (więcej informacji w artykule: Nie wypalaj traw i nieużytków! - apel służb i organizacji związanych z bezpieczeństwem)


Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.
Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw. W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Należy pamiętać, że:
  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.