Reklama

Dożynki Gminne w Bartkowie


W sobotę 26 sierpnia w Bartkowie odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne oraz VIII Festiwal Twórczości Ludowej.

Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła Dożynkowa Msza Święta, jaka odbyła się w bartkowskiej świątyni. Po nabożeństwie kolorowy korowód z udziałem kapel ludowych, mieszkańców sołectw prezentujących piękne wieńce dożynkowe i gości przeszedł ulicami wsi na miejsce głównych obchodów

Starostowie Dożynek Mariola i Rafał Kruszenkowie wręczyli burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino Mieczysławowi Sawarynowi bochen chleba z tegorocznych plonów. Burmistrz podziękował za trudy rolników, zwłaszcza że ten rok był bardzo niełaskawy dla pracy na roli. Następnie burmistrz wraz starostami dożynek oraz przewodniczącą Rady Miejskiej i zarazem sołtysem Bartkowa Elżbietą Kasprzyk dzielili się ze wszystkimi uczestnikami święta plonów dożynkowym chlebem.

Kolejnymi punktami bartkowskiej imprezy były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się kapele ludowe: Borzymianka, Wełtynianka i Gardnianki. Swoje wiersze odczytała podopieczna Dziennego Domu Senior-Wigor Natalia Owczarek. Znane polskie przeboje przybliżyło bartkowskiej publiczności trio Ad Hoc. Z recitalem wystąpił także Tadek Wasilewski, którego prace fotograficzne także można było zobaczyć podczas festiwalu. Zaprezentowały się także młodziutkie gimnastyczki z Bartkowa.

Gwiazdą Dożynek i VIII Festiwalu twórczości Ludowej był zespół Future Folk, który podbił serca publiczności. Doskonale bawiono się przy skocznych utworach będących mieszanką muzyki folk, muzycznych tradycji rodem z Podhala i współczesnej muzyki elektronicznej.

W czasie dożynek rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Najpiękniejszą pracę przygotowało Sołectwo Mielenko. O Konkursie i jego wynikach piszemy tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1668"
Wiele działo się poza sceną wydarzenia. Na gości Dożynek czekały kolorowe kramy z przysmakami, produktami regionalnymi, rękodziełem. Chętni mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów garncarskich. Dzieci mogły poszaleć biorąc udział w prowadzonych przez animatorów zabawach podwórkowych, zabawach w Krainie Baniek czy konkursach przy stanowisku OWES. Konkurencje sportowo-rekreacyjne przeprowadził LKS Piast.

Organizatorami Dożynek Gminnych oraz VIII Festiwalu Twórczości Ludowej był Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, Gryfiński Dom Kultury i Sołectwo Bartkowo.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.