Reklama

Budżet Obywatelski, zadanie nr 4: Kolorowy Zakątek- Ogród Sensoryczny w Gryfinie

"Kolorowy zakątek" to nowoczesny ogród sensoryczny, atrakcja turystyczna, której nie spotkamy w regionie. Przy użyciu precyzyjnie dobranej roślinności i elementów małej architektury ma stymulować zmysły dźwięku, zapachu, dotyku, wzroku, odgrywając ogromną rolę w rozwoju osób niepełnosprawnych, seniorów i dzieci

Ogród sensoryczny jest ogrodem, który czytamy za pomocą zmysłów. Wiedząc, jak duży wpływ na samopoczucie i sprzyjające warunki terapii ma tego typu założenie w rozwoju osób niepełnosprawnych, pełnić ma on głównie funkcję dydaktyczną i terapeutyczną. Staje się on w ten sposób enklawą zabawy, terapii oraz wypoczynku dla ludzi w każdym wieku, zarówno zdrowych jak i osób niepełnosprawnych ze szczególnym wskazaniem wychowanków ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych

Całość założenie podzielono na kilka stref, odpowiadającym oddziaływaniu na poszczególne zmysły:
 • ogród zapachu – z podwyższonymi rabatami wypełnionymi kwiatami, bylinami i krzewami uwalniającymi olejki eteryczne. Aby zintensyfikować zapach planuje się stworzenie przesłony od wiatru w postaci żywopłotu np. z ligustru.
 • ogród dźwięku – główną atrakcją miałby być plac z instalacją muzyczną - instrumentami zewnętrznymi tj. bębenki czy cymbałki. Dodatkowym wzmocnieniem walorów akustycznych ogrodu będzie wprowadzenie rabat z szumiącymi trawami, chrzęst żwiru pod stopami czy szum wiatru wśród koron drzew. Nie sposób również pominąć odgłosów ptaków, które dzięki otoczeniu drzew chętniej będą przebywać na danym terenie.
 • ogród dotyku – ogród z podwyższonymi rabatami z roślinami o różnej fakturze, wielkości i grubości liści.
 • ogród barw – świat roślin oferuje bardzo bogaty wachlarz kolorów, przedstawiony jako rabata z harmonijnie przechodzącymi się kolorami roślin, ich kwiatów i liści.
 • ścieżka sensoryczna – ścieżkę z różnymi rodzajami nawierzchni jak piasek, żwir, deski, kamień polny, pieńki drzew, pobudzająca zarówno zmysł dotyku jak i dźwięku.
Oprócz ogrodów tematycznych znalazło się także miejsce na niewielką altanę czy bajkowy kącik dla najmłodszych, z nosorożcem opowiadającym bajki. Wszystko utrzymane w przyjemnej dla oczu barwnej scenerii, nawiązującej do tęczy.


Ogród kierowany jest do różnego typu odbiorców. Dedykowany jest zarówno dla dzieci i dorosłych, ale skonstruowany jest głównie z myślą o specyficznych potrzebach osób niepełnosprawnych. Dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym, autyzmem, trudnością z odbieraniem bodźców ze środowiska, zespołem Downa, zaburzeniami wzrokowymi i emocjonalnymi, niepełnosprawnością ruchową oraz seniorów. Korzystać mogłyby z niego działające w pobliżu placówki takie jak Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie, Centrum Aktywności Lokalnej, Dzienny Dom Senior-Wigor. Stałby się miejscem terapii i zabaw na wolnym powietrzu. Dodatkowym atutem byłaby możliwość prowadzenia zajęć dla grup przedszkolnych i szkolnych z zakresu botaniki, biologii czy muzyki.

Projektowany ogród zdecydowano się zlokalizować na placu Solidarności w Gryfinie, na styku ulic: Kościelnej, B. Chrobrego i Żołnierzy Wyklętych. Teren zazielenionego skweru znajduje się na trasie z centrum miasta do stadionu miejskiego oraz Centrum Wodnego "Laguna"

Szacunkowe koszty zadania:
 1. Projekt wykonawczy 10 000,00 zł
 2. Wykonanie nawierzchni
  nawierzchnia parkowa – utwardzona ulepszona, nawierzchnia gumowa bezpieczna, rabaty żwirowe, trawnik; 69 000,00 zł
 3. Wykonanie rabatwykonanie
  wzniesionych rabat, nasadzenia; 120 600,00 zł
 4. Mała architektura
  altana, ławki, ogrodzenie, oświetlenie, 
 5. ścieżka sensoryczna; 77 000,00 zł
 6. Urządzenia zabawowe
  instrumenty muzyczne; 88 400,00 zł
Łącznie 365 000,00 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.