Reklama

Tworzymy sieć teatralno-operową po obu stronach Odry


Wspólne produkcje, wspólna oferta kulturalna i złamanie barier językowych - czyli wyświetlacze z napisami na spektaklach. Ponad 2,8 mln euro to wartość projektu „Polsko-niemiecka sieć teatralna theater-pom.net”, którego partnerem jest Opera na Zamku w Szczecinie i wraz z liderem - teatrem Uckermärkische Buhnen w Schwedt i drugim partnerem Theater Vorpommern w Greifswaldzie - chcą budować wspólną markę dla miłośników sztuki na pograniczu.


Od kilku lat widzimy jakim powodzeniem cieszył się berliński dzień Kontrapunktu. Podobny efekt przyniosły premiery takich spektakli jak Lohengrin czy Tannhauser w naszej szczecińskiej Operze na Zamku. Widowiska spotkały się ze sporym zainteresowaniem zarówno polskich, jak i niemieckich widzów, którzy z wielką ciekawością przekraczali granice naszych państw, by móc obcować z uniwersalnym językiem sztuki. Stworzenie sieci to zdecydowanie ułatwi, zbliży, ale z pewnością przyniesie także energię i inspiracje dla naszych artystów. – mówiła Członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.


Zwiększyć atrakcyjność i poprawić dostęp do teatrów po obu stronach Odry, to główne cele projektu sieci, w który weszły instytucje kultury ze Schwedt, Greifswaldu i Szczecina. Zyskać mają przede wszystkim dzieci i młodzież, bo w głównej mierze to do nich będą skierowane działania takie jak elektroniczne tablice prezentujące tłumaczenie dialogów na język polski lub niemiecki. Współpraca teatrów będzie również obejmować uzgadnianie programów teatralnych czy organizację wspólnych produkcji i gościnne występy.

Tak więc jednolita oferta z pewnością stanie się sporą atrakcją dla turystów odwiedzających zarówno Pomorze Zachodnie jak i Meklemburgię Pomorze-Przednie. Gros środków z wartego 2,81 mln euro projektu zostanie przeznaczona na zakup niezbędnego sprzętu scenicznego w tym m.in. właśnie tablic. W przypadku teatrów niemieckich zakupiony będzie sprzęt do wykorzystywania w budynkach teatrów, podczas gdy Opera na Zamku kupi tablice plenerowe. Realizacja projektu potrwa przez 3 najbliższe lata. Do tej pory szczecińska Opera na Zamku zrealizowała dwie koprodukcje z Theater Vorpommern w Greifswaldzie. W 2013 r. były to "Lohengrin" a w 2016 r. "Tannhauser" obie autorstwa Ryszarda Wagnera.

Tworzenie sieci współpracy wspierane jest przez Program Interreg VA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Województwo Zachodniopomorskie, cel: „Europejska Współpraca Terytorialna” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.