Reklama

23. Międzynarodowy Festiwal Bluesonalia 2017 w Koninie


W piątek 10 listopada odbędzie się 23. Międzynarodowy Festiwal Bluesonalia 2017 w Koninie. Miejscem spotkania będzie CKiS - Dom Kultury "Oskard". Start wydarzenia o godzinie 18.30.

Karnet na to wydarzenie będzie dostępny w cenie 55 zł i do nabycia w kasie CKiS - Dom Kultury "Oskard", Aleje 1 Maja 7a oraz na stronie internetowej (kliknij tu.)

Program:10 listopada
Klub - Start 18.30 /wstęp wolny/
* LENDA & MUZZY FRIENDS BAND - Tribute to Etta James.
Duża scena - Start 20.00 /karnet/
* JJ BAND
* SIR WALDO WEATHERS (USA)
* jam session (klub)

11 Listopada
Klub - Start 18.30 /wstęp wolny/
* HOT WATER
Duża scena - Start 20.00
* JAN GAŁACH BAND
* CHANTEL McGREGOR (GB)
* jam session (klub)

CHANTEL McGREGOR (GB)
Gwiazdą drugiego wieczoru 23. Międzynarodowego Festiwalu Bluesowego BLUESONALIA w Koninie będzie jedna z najwybitniejszych brytyjskich artystek młodego pokolenia – gitarzystka, wokalistka i twórczyni piosenek – Chantel McGregor, poruszająca się w sposób niezwykły, nietuzinkowy, wręcz hipnotyzujący, w przestrzeni brzmień blues-rockowych.
Ta wspaniale wykształcona gitarzystka, obsypana najbardziej prestiżowymi nagrodami w świecie muzycznym, z czego wymienić można chociażby: nagrodę „Młody Artysta Roku” 2011 i 2012 w rankingu British Blues Awards, „Gitarzysta roku” 2013 oraz „Najlepsza wokalistka” 2013 w tym samym rankingu i ponownie „Gitarzysta roku” w 2014, ma na swoim koncie dwa albumy – debiutancki Like No Other z 2011 roku oraz Lose Control z 2015 roku. Oba zostały wyprodukowane przez Livingstone Brown. (Z pod tych skrzydeł ukazały się albumy takich gwiazd jak: Ed Sheeran, Shakira, czy Robin Trower.) Chantel McGregor przygotowuje właśnie swój trzeci album, którego część będziemy mieli wyjątkową okazję usłyszeć w Koninie.
Krytycy muzyczni i fani są jednogłośni – Chantel McGregor to prawdziwy geniusz gitary i rockowego, wokalnego brzmienia. Jej fenomenalna technika i różnorodne sposoby gry na gitarze przywołują skojarzenia z nieprawdopodobnym, a jednak możliwym mikstem, łączącym – ton Robina Trowera, wyczucie Bonie Raitt z inspirację Hendrixem, wpływem SRV, energią Bonamassy oraz intensywnością Trout. Artystka potrafi połączyć mocne rockowe brzmienia z niezwykłą wnikliwością interpretacyjną autorskich tekstów oraz wirtuozowskim wykonaniem. Jej brzmienie jest absolutnie wyjątkowe, zauważalnie i niepowtarzalne, podobnie jak cała wypowiedź artystyczna. Niezwykle energetyczne koncerty tej artystki to prawdziwa uczta dla melomanów.

Sir WALDO WEATHERS (USA)Gwiazdą pierwszego wieczoru 23. Międzynarodowego Festiwalu Bluesowego Bluesonalia w Koninie, będzie artysta amerykański – Sir Waldo Weathers. Ten czarnoskóry mistrz brzmień i wulkan scenicznej energii zabierze słuchaczy w niezwykle gorącą muzyczną podróż i to w tempie błyskawicznym. Będzie ona pełna smaków, wirtuozerii wykonawczej i niepowtarzalnego feelingu tak typowego dla osób z DNA utkanego z Muzyki. Koncert budować będą niepowtarzalne brzmienia saksofonu i świetne dopełniające, wyczarowane przez zaplecze wybitnych muzyków towarzyszących liderowi grupy.
Elektryzująca mieszanka bluesa, funky i soulu, czyli sir Waldo Weathers – saksofonista i wokalista, który przez 15 lat występował w zespole legendarnego Jamesa Browna, występował też u boku takich sław, jak Michael Jackson, B. B. King, Little Richard, Jerry Lee Lewis, czy Phil Collins. Amerykanin jest nie tylko świetnym muzykiem, ale i showmanem, o czym przekonać się będzie mógł każdy uczestnik festiwalu. Ciekawostką jest fakt, iż Sir Waldo Weathers znajduje się w słynnej “Hall of Fame” w kategorii Country Music, jako No1. Black Saxophone Player!
Kolejną elektryzującą informacją jest ta, iż wśród muzyków w zespole Sir Waldo Weathers znajduje się światowej klasy śpiewający basista, Andrew ‘the Bullet’ Lauer, twarz marki Ibanez, a w Polsce znany z okładki i obszernego artykułu w poczytnym Magazynie Basista oraz z cyklu występów koncertowych z własnym zespołem. Absolutny rarytas!

PAULINA LENDA & MUZZY FRIENDS BAND– Tribute to Etta James
23. edycję Międzynarodowego Festiwalu Bluesowego Bluesonalia 2017 w Koninie otwiera projekt Pawła Muzzy`ego Mikosza i Pauliny Lendy – Tribute to Etta James, oświęcony jednej z największych, światowych wokalistek – przedstawicielce bluesa, rhythm and bluesa i soulu. Zaprezentowane przez muzyków covery Etty James utrzymane są w konwencji silnie osadzonej w klasyce blues-rocka. Autorskie podejście do twórczości Etty James, a przede wszystkim spora dawka improwizacji i ciekawe instrumentarium, pozwalają słuchaczom na zanurzenie w klimat lat siedemdziesiątych, przesyconych muzyką Jefferson Airplaine, Allman Brothers Band czy Led Zeppelin. Paulina Lenda swoją niepowtarzalną, ciemną barwą głosu, przenosi słuchaczy w rejony muzyki przez wielkie „M” – zaśpiewanej z największą charyzmą, głębią interpretacji – godną najlepszych, współczesnych wokalistek. W ten sposób duchowi twórczości Etty James zostaje nadany nowy szlif – świadomego, współczesnego, artystycznego przekazu. Materię muzyczną projektu współtworzą wybitni instrumentaliści, z których na szczególną uwagę zasługuje lider grupy – Paweł „Muzzy” Mikosz. Ten młody kontrabasista klasyczny i gitarzysta basowy, którego ścieżka muzyczna, arcyciekawa pod względem artystycznym, daje gwarancję wspaniałego wyczucia muzycznego, wyobraźni, kreatywności, zaskoczył odbiorców wspaniałymi umiejętnościami aranżerskimi. Materiał coverowy Etty James w jego interpretacji, wizji aranżerskiej, to unikatowa jakość artystyczna, wykonawcza, interpretacyjna. Artystom towarzyszą wspaniali instrumentaliści – Grzegorz Kostrzębski na organach, Łukasz Matuszyk na klawiszach/ akordeonie, Marcin Zaleś na gitarze, Tomasz Burzyński na perkusji.

Jan Galach Band
Duża scena rozkołysze się za sprawą fenomenalnego, najnowszego projektu muzycznego Jana Gałacha – Jan Gałach Band In The Studio. Zespół zagra dla publiczności Bluesonaliów materiał z płyty, która swą premierę miała we wrześniu. Materiał ten to unikatowa fuzja talentów lidera- kompozytorskiego, aranżerskiego, wykonawczego – z talentami pozostałych członków zespołu. Usłyszymy blues-rockowo-jazzowe brzmienia najwyższej klasy, kompozycje pełne przestrzeni w muzyce i arcyciekawych, niebanalnych rozwiązań muzycznych. Usłyszymy muzykę przez wielkie „M” i wirtuozowskiego popisy – arcytrudne, za to wspaniale brzmiące przebiegi na skrzypcach, gitarach, ale też niezwykle wysmakowane kompozycje przepełnione aksamitnym głosem wokalistki i głosów wspomagających, stwarzające przestrzeń łagodną i kojącą dla ucha.
Pomysł na swój band i oczywiście jego brawurowa realizacja to majstersztyk założyciela zespołu – Jana Gałacha. Jan Gałach Band nie daje się zamknąć w jednym gatunku, to zespół który stał się objawieniem polskiej sceny bluesowej, ale równie umiejętnie manewruje wokół rocka, country, fusion czy folku. JGB gra bluesa na swoich warunkach i w swoim niepowtarzalnym stylu. Co już niejednokrotnie udowadniał i niejednokrotnie pokazywał podczas najważniejszych festiwali w Polsce, m.in. Suwałki Blues Festiwal, Rawa Blues, Las Woda i Blues czy Blues Express.
Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwięków i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami, jak The Allman Brothers Band, Derek Trucks Band, Mahavishnu Orchestra czy Billy Cobhan przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych. Gałach znalazł wyśmienitych, godnych siebie muzyków i nikt nie przesadza tu z wirtuozerią. Tworzący go muzycy to doświadczeni instrumentaliści: Jan Gałach – skrzypce, Karolina Cygonek – wokal, Paweł Szuszkiewicz – gitara, Marek Idzik – bas, Borys Sawaszkiewicz – klawisze, Michał Bocek – perkusja, Krzysztof Kot – perkusja.

J.J. BANDNa dużą scenę przeniosą nas dźwięki jednego z najciekawszych współczesnych polskich zespołów bluesowych, który tworzą kolorowe, muzyczne osobowości: Jacek Jaguś, Bartek Łęczycki, Piotr Michalak, Andrzej Stagraczyński i Bartosz Niebielecki. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zespół z Zielonej Góry dał się poznać fanom jako świetny przykład połączenia pasji twórczej, profesjonalizmu i niebanalnych rozwiązań muzycznych. Artyści nagrali między innymi płyty: Good Day For The Blues, Searching For The Blues oraz J.J. Band i Przyjaciele – Blues z utworami Tadeusza Nalepy, za którą zostali nominowani do nagrody Fryderyka oraz Good Job. Wszystkie trzy pierwsze płyty zyskały miano „płyty roku” w ankiecie czytelników pisma „Twój Blues”. Dwukrotnie też czytelnicy uznali J.J. Band za zespół roku. Wielokrotnie wyróżniani byli Jacek Jaguś – jako gitarzysta roku i Bartosz Łęczycki – jako harmonijkarz roku. W 2010 roku zespół zasiliła sekcja rytmiczna złożona z uznanych na bluesowej scenie wrocławskich muzyków – Bartosza Niebieleckiego na perkusji i Andrzeja Stagraczyńskiego na basie. J. J. Band to niewątpliwie feeria barw, wielka radość grania, muzykowania, improwizowania muzycznego i dobra zabawa.

Hot WaterDzień drugi festiwalu otworzy na małej scenie klubowej występ legendarnego, niezwykle popularnego w latach 90 -tych blues-rockowego zespołu Hot Water. Artyści w wielkim stylu powracają na scenę tegorocznym albumem Elektryczny Kot. Płyta ta była promowana w największych rozgłośniach radiowych w Polsce w tym w Radiowej Trójce a singiel z tej płyty, pt. Anioł przez kilka tygodni znajdował się na pierwszym miejscu listy Radia Poznań. Podobny sukces odniósł utwór Jeśli na liście Antyradia. Na płycie znajduje się dziesięć nowych kompozycji, które w większości charakteryzuje wyjątkowe brzmienie unikalnych gitarowych cigar-boxów: Mrs. S and Mr.S. customowych cacuszek, stworzonych specjalnie dla Maćka Sobczaka , lidera grupy, przez poznańskiego lutnika Macieja Rzeczyckiego.
W 2007 roku zespół zagrał jako support przed Joe Cockerem, rok 2017 przyniósł im współpracę z Ten Years After i Vapors of Morphine. Hot Water doceniany jest zarówno przez muzyków, krytyków jak i publiczność. Razem z grupą koncertowali m.in.: Małgorzata Ostrowska, Dariusz Kozakiewicz, Wojciech Waglewski, Krzysztof Ścierański, Michał Urbaniak, Tadeusz Nalepa, Taj Mahal, Andrzej Wodziński, Zbigniew Wrombel, Bartek Szopiński, Andrzej Trzeciak, Thomas Feldmann, Christian Rannenberg i wielu innych. Muzyczne dokonania zespołu uhonorowane zostały nagrodą Benedykt ’94 (w kategorii zespół), w innych kategoriach nagrodę tę otrzymali wówczas: Krzesimir Dębski, Robert „Litza” Friedrich czy Affabre Concinui. Artyści ma za sobą ciekawą współpracę ze znanym aktorem filmów akcji Stevenem Seagalem, któremu towarzyszył w kilku występach muzycznych w Poznaniu i Warszawie.
Zespół tworzą: Maciej Sobczak (gitara, vocal), Dariusz Nowicki (perkusja),Piotr Tarnawski (bass) Bartek Szopiński (piano,Hammond),Maciej Zdanowicz (gitary),Maciej Syroczyński (gitary).

Więcej:
Facebook: https://www.facebook.com/Bluesonalia-148850105150353/
Strona www: http://bluesonalia.pl/
Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne In Art
 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.