Reklama

„Do kraju tego …” - wieczór poetycko-muzyczny Teatru Eliksir


Dnia 14 listopada zapraszamy do Pałacyku pod Lwami na wieczór poetycko-muzyczny pod tytułem „Do kraju tego …”. Program przygotował Teatr Eliksir z Gryfińskiego Domu Kultury.
Mottem wieczoru jest cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka”, w którym nostalgia za utraconą ojczyzną łączy się z pragnieniem życia w upragnionym kraju.


Motywem przewodnim jest słowo „ojczyzna”, odmieniane prze różne przypadki poetyckich epok i poetyk. Posłuchamy wierszy bardzo znanych stanowiących kanon polskiej literatury, tych sławiących nasz kraj, jak i tych, których przesłanie jest bardziej uniwersalnie. Idąc za Norwidem i słuchając poezji sami spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, za jaką ojczyzną my tęsknimy, jaka jest ta najbliższa naszemu sercu.

W dzisiejszym świecie - wśród sporów politycznych, natłoku informacji i w medialnym szumie globalnej wioski – słowa często tracą swoje właściwe znaczenia. Niech wśród nas zabrzmi słowo poetyckie, które ma moc oczyszczającą i przywracającą utracone sensy. Niech powrócą w naszych wspomnieniach słynne strofy Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Tuwima, Miłosza, Szymborskiej i wielu innych poetów, dla których słowo „ojczyzna” znaczyło coś bardzo cennego i coś bardzo osobistego. Przekonajmy się jak wiele twarzy ma nasz kraj, jak różne jego oblicza ukazują się w zależności od perspektywy spojrzenia. Poeci mówią, że ojczyzna mieszka także w słowie, polskim słowie, dźwięcznie brzmiącym i szeleszczącym po słowiańsku, posłuchajmy więc tych słów o ojczyźnie - naszym wspólnym domu. Oprócz poezji posłuchamy także utworów Fryderyka Szopena i wspólnie będziemy mogli zaśpiewać kilka wybranych pieśni, które od dawna towarzyszą Polakom w ważnych dla nich chwilach.

W programie udział wezmą:
Aktorzy Teatru Eliksir: Teresa Smolnik, Wiesława Glińska, Danuta Sikorska, Tamara Szymańska, Jolanta Błaszak, Krystyna Gil, Danuta Szydło oraz Jerzy Romaniuk.

Aktorzy Teatru Uhuru: Oliwia Kurlej (fortepian, recytacja) i Emilia Bulsa (recytacja, śpiew).

Gościnnie: Alicja Błaszczyk poetka z Daleszewa.

Kierownictwo artystyczne: Janusz Janiszewski.


CZAS: 14.11.2017, godz. 18.00.

MIEJSCE: Pałacyk pod Lwami, ul Chrobrego 48.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.