Reklama

Ponad 1100 mieszkań z programu Mieszkanie PlusPonad 1100 mieszkań z programu Mieszkanie Plus może  powstać w województwie zachodniopomorskim. Dziś w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisano w tej sprawie porozumienia między gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN). 

Uroczystość przygotował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, a listy podpisali pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski i pełnomocnik ds. KZN Tomasz Tomala.

Uroczyste podpisanie 21 listów odbyło się przed konferencją o możliwościach realizacji programu Mieszkanie Plus przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości. Włodarze zachodniopomorskich samorządów wskazali w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości.


W ten sposób do Łomży, Ujsoł, Szerzyn, Zakliczyna, Skawiny, Pcimia, Kuźni Raciborskiej, Kielc, Zielonej Góry, dołączyły nowe gminy, w których powstaną inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Chęć budowania zadeklarowały samorządy Barwic, Białogardu, Białego Boru, Chojny, Choszczna, Darłowa, Drawska Pomorskiego, Goleniowa, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Mirosławca, Myśliborza, Pełczyc, Polanowa, Połczyna Zdroju, Sławna, Stepnicy, Suchania, Świnoujścia, Tychowa oraz Węgorzyna.

- Dobrze, że uroczystość podpisania odbywa się u wojewody zachodniopomorskiego, bo jego sprawne działanie umożliwiło dobre tempo negocjacji z gminami – mówił Tomasz Żuchowski.

Krajowy Zasób Nieruchomości poszukuje działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe i chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo atrakcyjnym poziomie.

- Sprawdzaliśmy zainteresowanie gmin i jako pierwsze województwo w Polsce podpisujemy tak wiele listów jednego dnia. To dobry sygnał dla tych samorządów, które jeszcze się wahają i analizują ofertę współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Mieszkańcy gmin oczekują na inwestycje z programu Mieszkanie Plus – mówił wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.
Wiceminister Tomasz Żuchowski podczas spotkania z samorządowcami omówił funkcjonowanie Krajowego Zasobu Nieruchomości, przedstawiając nowe możliwości, jakie daje ustawa gminom i inwestorom. Zachęcał do przyłączenia się do Narodowego Programu Mieszkaniowego i korzystania z możliwości pakietu Mieszkanie Plus, podkreślając, że budowa mieszkań to wspólne zadanie władz lokalnych i polskiego rządu.

Dotychczas Krajowy Zasób Nieruchomości, który powstał 11 września 2017 r. zawarł porozumienia dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus dotyczące nieruchomości:

posiadanych przez PKP SA i Poczta Polska SA, efekt: dostęp do bazy nieruchomości przekazanej BGKN i umożliwienie włączenia do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości:
130 nieruchomości w 58 miastach PKP przekazała do dyspozycji Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN),

208 nieruchomości Poczta Polska przekazała do dyspozycji Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).


w Łomży, efekt: 2 bloki (53 i 62 lokale) łącznie 115 mieszkań; dodatkowo w nowym budownictwie znajdzie się Przedszkole Publiczne nr 5.

w Krakowie dla 6 gmin:

Ujsoły 10 mieszkań,

Szerzyny 22 mieszkania,

Zakliczyn 70 mieszkań (30 mieszkań w Paleśnicy i 40 mieszkań w Lusławicach),

Skawina 34 mieszkania,

Pcim 16 mieszkań,

Kuźnia Raciborska 150 mieszkań.

w Kielcach; efekt: osiedle 5 budynków, 155 mieszkań, zagospodarowanie zieleni.

w Zielonej Górze, efekt: 100 mieszkań.

W przygotowaniu są kolejne terminy porozumień z innymi samorządami.

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Szacunkowa liczba mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Zachodniopomorskiem z podziałem na gminy:

Barwice 20
Białogard 45
Biały Bór 12
Chojna 36
Choszczno 50
Darłowo 80
Drawsko Pomorskie 72
Goleniów 50
Gościno 40
Kalisz Pomorski 36
Mirosławiec 72
Myślibórz 50
Pełczyce 96
Polanów 76
Połczyn Zdrój 96
Sławno 30
Stepnica 46
Suchań 20
Świnoujście 130
Tychowo 36
Węgorzyno 18
szczecin.uw.gov.pl

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.