Reklama

To był piękny wieczór w Gryfinie


To był piękny wieczór „Do kraju tego …” – tak nosił tytuł program poetycko-muzycznego Teatru Eliksir i Teatru Uhuru z Gryfińskiego Domu Kultury, który odbył się 14 listopada w Pałacyku pod Lwami.

Tego dnia do Sali Kominkowej w Pałacyku - mimo niekorzystnej aury - przyszło wielu miłośników słowa poetyckiego i .. ojczyzny. Sala była wypełniona po brzegi. Dlatego tak bardzo podkreślano ten fakt, że dzisiaj w niepoetyckich czasach, mamy tak wiele osób chcących spotykać się z poezją.
Mottem wieczoru był cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka”, w którym nostalgia za utraconą ojczyzną łączy się z pragnieniem życia w upragnionym kraju.

Motywem przewodnim było słowo „ojczyzna”, odmieniane prze różne przypadki poetyckich epok i poetyk. Aktorzy gryfińskich teatrów Eliksir i Uhuru przedstawili wiele wierszy bardzo znanych i stanowiących kanon polskiej literatury. Słuchając strof wielkich poetów widzowie sami próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, za jaką ojczyzną tęsknią i jaka ojczyzna jest najbliższa ich sercu.
W dzisiejszych czasach, czasach wielu sporów politycznych, natłoku informacji i w medialnym szumie globalnej wioski – słowa często tracą swoje właściwe znaczenia. Poezja ma siłę przywracania słowom ich pierwotnego znaczenia. Jako inspiracja do tych przemyśleń posłużyły strofy Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Tuwima, Miłosza, Herberta, Szymborskiej i wielu innych poetów, dla których słowo „ojczyzna” znaczyło coś bardzo cennego i osobistego. Nasz kraj ma jednak wiele twarzy i te różne jego oblicza ukazują się w zależności od perspektywy spojrzenia. Nasza ojczyzna mieszka także w słowie, w polskim słowie, dlatego nasi widzowie i słuchacze mieli okazję usłyszeć kilku słów o ojczyźnie jako naszym wspólnym domu. Oprócz poezji posłuchaliśmy także utworów Fryderyka Szopena a na ekranie zobaczyliśmy wiele obrazów największych mistrzów malarstwa polskiego ukazujących pejzaże i piękne krajobrazy polskiej krainy.


W programie udział wzięłi:

Aktorzy Teatru Eliksir: Teresa Smolnik, Wiesława Glińska, Danuta Sikorska, Tamara Szymańska, Jolanta Błaszak, Krystyna Gil, Danuta Szydło oraz Jerzy Romaniuk.
Aktorzy Teatru Uhuru: Oliwia Kurlej (fortepian, recytacja) i Emilia Bulsa (śpiew).
Gościnnie: Alicja Błaszczyk poetka z Daleszewa.
Kierownictwo artystyczne: Janusz Janiszewski.Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.