Reklama

Za nami tegoroczna, 9 już edycja Jesiennej Sceny Tańca, czyli Festiwalu Małych Form Ruchowych


Za nami tegoroczna, 9 już edycja Jesiennej Sceny Tańca, czyli Festiwalu Małych Form Ruchowych. Przez trzy dni, od 17 do 19 listopada  na deskach Gryfińskiego Domu Kultury mieliśmy okazję oglądać najciekawsze spektakle taneczne i wybitnych tancerzy z Polski, Niemiec, Szwajcarii i Japonii.
Wielkie gryfińskie święto tańca w tym roku poprzedził Tydzień Tańca, podczas którego odbywały się prezentacje lokalnych szkół tańca i otwarte warsztaty taneczne dla młodzieży oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Ekspresja w tańcu".

Pokazy spektakli i choreografii rozpoczęły się w piątek 17 listopada 2017. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali pomysłodawczyni imprezy Eliza Hołubowska oraz Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino Ewa Sznajder.

Podczas pierwszego dnia Jesiennej Sceny Tańca widzowie mogli obejrzeć trzy choreografie. Festiwal otworzył spektakl "Silizium" w wykonaniu Izy Łogonowicz i Sebastiana Zemankiewicza.
Swoją produkcję zaprezentował także Teatr Tańca EGO VU. W choreografii "Sieć", której autorką jest Eliza Hołubowska, zespół odniósł się do komunikacji wirtualnej i zagrożeń dla relacji międzyludzkich z niej wynikających.

Pierwszy dzień JST 2017 zakończył spektakl "Strategia (mimowolna reaktywacja)" zaprezentowany przez Leszka Bzdyla. Brawurowe wykonanie, ekspresja i wielowymiarowość spektaklu została nagrodzona dużymi brawami przez gryfińską publiczność.
W przerwie między spektaklami można było zajrzeć do festiwalowej kawiarenki oraz obejrzeć wystawę "Język ciała/body language". Wystawa prezentowała prace studentów I Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem dr hab. Eżbiety Wasyłyk i mgr Natalii Szostak z Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Prace ukazują rys pracowni skoncentrowanej na konstrukcji formy i świetle. Głównym tematem przedstawionych realizacji jest kształt ludzkiego ciała i struktura koloru.

W sobotni wieczór widzowie, którzy licznie przybyli do Gryfińskiego Domu Kultury mogli zobaczyć choreografię "Anonymous", której pomysłodawczynią i wykonawczynią była Małgorzata Mielech. "Anonymous" odzwierciedla subtelne połączenie pomiędzy rzeczywistością a surrealizmem, pomiędzy codziennością a eterycznością, scalając je w jedno. Spektakl nawiązywał do dziedziny Street art.
Na scenie GDK wystąpiła również gryfinianka, dawna tancerka i choreograf zespołu VOGUE (obecnie TT EGO VU) Aleksandra Carvalheiro. Artystka zaprezentowała autorską choreografię pn. "KIECKA". Tytułowa "kiecka" to nieodzowny i wyjątkowy atrybut kobiecości.
Artystki z Japonii - Maiko Date i Rei Hashimoto zaprezentowały magiczny spektakl "Song of the Earth"
W sobotę odbyło się także Silent Disco, czyli cicha dyskoteka. Na trzech kanałach swoją propozycję muzyczną grali DJ Monika Petryczko, DJ Pierce White oraz kolektyw Keri Szamot.
Trzeci, ostatni dzień tegorocznej Jesiennej Sceny Tańca otworzył niezwykły spektakl "Kopflos". Projekt stworzony przez Olgę Domańską i Mereike Jung to poetyczny spektakl teatru wizualnego, w którym dwie postacie szukają swojej własnej głowy. "Kopflos" to zabawna karykatura społeczeństwa, które ślepo podąża za ustanowionymi normami, schematami i opiniami.
Na zakończenie festiwalu JST widzowie mieli okazję zobaczyć choreografię "Foreign Work 2x2" której autorem jest Irad Mazliah. Na scenie GDK wystąpili Irad Mazliah i Takako Matsuda. Spektakl poruszał kwestię pracy na obczyźnie. Obok tancerzy na scenie wystąpił multiinstrumentalista Kazuhisa Uchihashi, który na żywo prezentował muzykę do spektaklu.


Organizatorem festiwalu Jesienna Scena Tańca było Środowisko Inicjatyw Artystycznych HYBADU
Współorganizatorem i miejscem głównych wydarzeń festiwalu był Gryfiński Dom Kultury
Miejscem warsztatów i bazą Tygodnia Tańca był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie
Festiwal objęty został honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Festiwal powstał dzięki wsparciu finansowemu ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Gryfino oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.