Reklama

Niebezpieczny Wirus na portalu społecznościowymLudzka natura jest tak skonstruowana, że czasem w obliczu zagrożenia wyłącza się rozsądek a ręka sama wędruje na lewy klawisz myszki. 

Wiedzą o tym przestępcy i chętnie te procesy wykorzystują by wyłudzać hasła internautów.Otrzymujemy dzisiaj zgłoszenia o nowej fali ataków na użytkowników Facebooka. Nie ma w nich niczego nowatorskiego, lecz są jak zwykle bardzo skuteczne. 

Niestety taka jest ludzka natura, że ataki socjotechniczne, łatwe do rozpoznania przez ekspertów w trakcie czytania artykułu, okazują się być trudne do identyfikacji dla zwykłych użytkowników w trakcie korzystania z Facebooka.

Ktoś wrzucił twoje zdjęcia
Atak rozpoczyna się od jednego zainfekowanego użytkownika, który następnie, bez swojej wiedzy, rozsyła wszystkim swoim kontaktom różne wiadomości za pośrednictwem Messengera.

Pod tymi dziwnie wyglądającymi adresami znajduje się fałszywy panel logowania udający serwis Facebooka. Osoby, które podadzą tam swoje dane uwierzytelniające, stają się kolejnymi ofiarami ataku. W tej chwili wszystkie używane przez przestępców domeny są wyłączone, więc nie wiemy jeszcze, jak przebiega kolejna faza ataku – ale domyślamy się, że ofiar nie spotyka nic przyjemnego.
Co mają robić ofiary

Porady mamy dość proste – zmienić hasło do FB, włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnienie, przejrzeć zainstalowane aplikacje. 

Na szczęście wygląda na to, ze Facebook relatywnie szybko zainterweniował i złośliwe wiadomości zniknęły zarówno ze skrzynek nadawców, jak i odbiorców. Możliwe jednak, że atak lada moment powróci z nowym zestawem wiadomości i domen.
Infrastruktura przestępców

Analizując nadesłane zrzuty ekranu zauważyliśmy, że wszystkie domeny przestępców mają 7 liter i były hostowane na podobnych adresach IP. Na tej podstawie sporządziliśmy listę domen i adresów IP, z których mogli korzystać przestępcy.

zaufanatrzeciastrona.pl


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.