Reklama

Spotkanie z prof. Pawłem MachcewiczemInstytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US zaprasza na spotkanie z prof. Pawłem Machcewiczem - twórcą i pierwszym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które odbędzie się w poniedziałek, 15 stycznia. Pretekstem do spotkania w Szczecinie będzie wydana właśnie książka prof.Machcewicza pt. Muzeum.

Prof. dr hab. Paweł Machcewicz jest historykiem historii najnowszej, pracownikiem m.in. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. W latach 2000-2006 był dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN, tworząc je od podstaw. W listopadzie 2007 r. opublikował w „Gazecie Wyborczej” artykuł, w którym podjął sprawę polsko-niemieckich sporów o pamięć historyczną. Postulował w nim powołanie w Polsce Muzeum II Wojny Światowej, które miałoby stanowić miejsce prezentacji doświadczeń wojennych Polaków (i mieszkańców innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej) na szerokim tle. Był to początek wieloletniego procesu powstawania Muzeum II Wojny Światowej, zlokalizowanego w Gdańsku, a ostatecznie otwartego na początku 2017 roku. Prof. Paweł Machcewicz został najpierw pełnomocnikiem premiera Donalda Tuska ds. powołania Muzeum, a następnie pierwszym jego dyrektorem.

W książce profesor Machcewicz obszernie referuje drogę do powstania Muzeum. Bardzo ważne miejsce w publikacji zajmuje refleksja nad tym, czym jest polityka historyczna i polityka pamięci, jak wobec historii sytuują się politycy i wspierający ich publicyści oraz jakie miejsce w nowoczesnym dyskursie historycznym zajmuje muzeum.


Spotkanie, które poprowadzi dr Eryk Krasucki, odbędzie się w poniedziałek, 15 stycznia, na Wydziale Humanistycznym US, w sali 155, o godz. 17.30. Podczas spotkania można będzie zakupić książkę Muzeum oraz otrzymać wpis od autora.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.