Reklama

Wideokonferencja po orkanie Fryderyka


W piątek 19 stycznia  odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego z wojewodami, podczas której podsumowano sytuację po przejściu nad Polską orkanu „Fryderyka”. 

Zachodniopomorskie nie zanotowało większych strat, nikt nie został ranny i nie było też ofiar śmiertelnych.W nocy z czwartku na piątek (18/19 stycznia) straż pożarna interweniowała 110 razy. Część interwencji było związanych z usuwaniem i wycinaniem połamanych konarów drzew z linii energetycznych, 2 razy wypompowywano wodę z zalanych piwnic budynków mieszkalnych. 

W związku z wiejącym wiatrem 5 razy interweniowała policja – w powiecie goleniowskim konary drzew uszkodziły 2 samochody osobowe (nikt nie został ranny), a w powiecie wałeckim policja była wzywana do zabezpieczania terenów, z których usuwane były połamane konary i gałęzie. 

Na szlaku kolejowym między Prostynią a Reczem (powiat choszczeński) pociąg relacji Kalisz Pom.- Szczecin Gł. Został zatrzymany na 25 minut – powodem było powalone na tory drzewo. Ruch lotniczy i promowy odbywał się bez zakłóceń. Nie zanotowano także poważniejszych utrudnień w ruchu drogowym. Przejściowe problemy z dostawą prądu dotyczyły odbiorców w rejonie Drawska Pomorskiego i Białogardu (Energa Koszalin) oraz Goleniowa (Enea Szczecin).

Warto przypomnieć, że w razie ewentualnych szkód w domach i gospodarstwach, spowodowanych wiatrami, powodziami i innymi anomaliami atmosferycznymi można ubiegać się o pomoc finansową z budżetu państwa. Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego poszkodowani mogą uzyskać 20 tys. zapomogi oraz do 100 tys. zł na odbudowę i naprawę szkód przy największych zniszczeniach. Straty należy zgłaszać do gmin, które po ich oszacowaniu przekazują protokół do wojewody.

.szczecin.uw.gov.pl

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.