Reklama

Osobiste prezenty z okazji chrztu od rodziców chrzestnych


Sporym problem dla matki chrzestnej lub ojca chrzestnego jest wybór prezentu z okazji udzielenia dziecku pierwszego sakramentu świętego. 

Chrzest to istotne wydarzenie dla całej rodziny- oficjalne powitanie jej nowego członka. Dawniej była to uroczystość obchodzona bardziej pod kątem ceremonii kościelnej i przygotowań do niej, zaś obecnie równouprawnione jest fetowanie tego dnia w gronie najbliższych, przyjaciół i znajomych.

Sakrament chrztu dawniej, a dziś

Dawniej przebieg uroczystości chrzcin był ściśle regulowany prawem kościelnym, do XV w. dzieci zanurzano w chrzcielnicy, potem zwyczajem stało się polewanie wodą głowy dziecka.

Bardzo ważną rolę przypisywano rodzicom chrzestnym, na których wybierano najczęściej osoby możne, o odpowiedniej pozycji społecznej. Takie osoby miały zapewnić swojemu chrześniakowi odpowiednie wsparcie i przynosić splendor całej rodzinie. Dlatego tez do końca średniowiecza obserwować można stałą tendencję do zwiększania liczby rodziców chrzestnych. Przez XV w. było to troje chrzestnych. Zmiany przyniósł XVI w., w którym to pojawiły się nowe wymagania, jak chociażby takie, że na chrzestnych nie można było wybierać zakonnika (wyjątkiem był opat), osoby jawnie grzeszącej lub objętej ekskomuniką. Kobieta ciężarna również nie mogła podawać dziecka do chrztu, co zresztą w tradycji przetrwało do dzisiaj. Uważa się bowiem, że przynosi to pecha jej nienarodzonemu dziecku. Zresztą i tak jest to znacznie łagodniejsza forma wierzenia, gdyż kiedyś wierzono, że taka osoba wybrana na matkę chrzestną wróży nieszczęście.

Niezmienne prezenty

Tradycja wręczania pamiątkowych prezentów niewiele się zmieniła. Oczywiście ich wybór jest znacznie większy i do dyspozycji mamy mnóstwo różnorodnych interaktywnych gadżetów, ale siła zwyczaju jest mocniejsza. Nadal obowiązują klasyczne upominki, będące symbolami tego wyjątkowego dnia. Rodzice chrzestni decydują się najczęściej na zakup złotych dewocjonaliów, w postaci medalika, bądź krzyżyka, bo takie prezenty na chrzciny funkcjonują w polskiej tradycji od dawien dawna, jako symbole katolickiej wiary. W sklepach z biżuterią oferta skierowana do osób poszukujących upominku z tej okazji jest dość szeroka.

Ciekawe komplety biżuteryjne

Doskonałym prezentem na chrzciny dla rodziców chrzestnych jest komplet złożony ze złotego łańcuszka i zawieszki w postaci medalika bądź krzyżyka. W najlepszych sklepach internetowych np. Modern Silver spotkać można łańcuszki o różnej grubości splotu – umożliwia to dopasowanie upominku dla dziewczynki lub chłopczyka. Podobnie możemy celować również przy wyborze zawieszki, kupując delikatny medalik z podobizną Matki Boskiej dla płci pięknej, a małym dżentelmenom złoty krzyżyk np. w asymetrycznej formie. Oczywiście wybór obejmować może nie tylko dodatki o tematyce religijnej, lecz również wisiorki innego rodzaju np. serduszka, gwiazdki, czy słonik z różową cyrkonią i wiele innych motywów.Naszą uwagę powinna zwrócić przede wszystkim jakość materiału, z którego wykonane są dodatki. Zakup w renomowanym sklepie da nam gwarancję najwyższej jakości kruszcu.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.