Reklama

„Pasy" - działania profilaktyczne gryfińskiej drogówki


Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem. Jest to obowiązek prawny a zapięcie pasów często ratuje życie.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa
Jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie kiedy wsiadamy do auta. Pasy bezpieczeństwa są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przed powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, mówiąc wprost- ratują życie. W chwili, kiedy dochodzi do wypadku drogowego szanse na przeżycie są zdecydowanie większe gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób z niepojętych przyczyn ignoruje ten obowiązek, a to ma wpływ na wskaźnik śmiertelności przy samochodowych wypadkach drogowych. Nadzór nad zapinaniem pasów to jedno z priorytetowych zadań policjantów gryfińskiej drogówki.

Jaki skutek niesie zignorowanie pasa bezpieczeństwa?
Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem karnym z art. 97 K. W. ( Obwieszczenie Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 czerwca 2017 roku Dz. U. Z 2017 r. poz. 1260, ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, art. 39 ust. 1 ). Popełnienie wykroczenia w ruchu drogowym przez kierowcę może skutkować tym, że zostanie on ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, będzie go też to kosztowało 2 punkty karne. Osoby przewożone w pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa ( pasażerowie ) odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć, że są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów- 100 złotych i 4 punkty. Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób będą przewozić dzieci. Za przewożenie dziecka poza fotelikiem grozi mandat karny w wysokości 150 zł oraz dodatkowo 6 punktów karnych.

Zapiąć pas by uniknąć mandatu czy dla własnego bezpieczeństwa?
Odpowiedź jest tylko jedna: pasy ratują życie, więc nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu. Robimy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Na polskich drogach wciąż zdarzają się bardzo dramatyczne wypadki samochodowe. Nadmierna prędkość w połączeniu z brawurową, lekkomyślną jazdą, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Poduszka powietrzna uzbraja się w momencie zapięcia pasa bezpieczeństwa. Zaobserwowane zjawisko polegające na zapinaniu pasa za swoimi plecami spowodować może, iż w momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.Podczas wypadku osoba podróżująca z tyłu, która nie zapięła pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

Obowiazek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
- osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

- kobiety o widocznej ciąży;

- kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

- instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

- policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

- funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

- konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

- dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2, M3;

- dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm. ).

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.