Reklama

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami
Rozwój technologii generuje rozwój przestępczości, która jest nie mniej niebezpieczna od tradycyjnej. 

Korzystając z komunikatorów internetowych uważajmy na fałszywe oferty. Pamiętajmy, ze za rzekomą darmową propozycją usługi lub towaru może czaić się oszust. Ostrożnie traktujmy przesłane linki nawet jeśli pochodzą od osób lub witryn, które znamy.

Rozwój internetu, komputerów i oprogramowania to niewątpliwie wielki sukces cywilizacyjny. Niestety narzędzia pozwalające na swobodny przesył informacji, dóbr, pieniędzy i usług może być wykorzystane do celów przestępczych. Cyberprzestępcy już dawno nie ograniczają się tylko do tworzenia złośliwego oprogramowania. 

Chętnie korzystają z komunikatorów i portali społecznościowych. Ponieważ aplikacje jak na przykład Messenger, WhatsApp, są obecnie wykorzystywane przez telefony komórkowe czy tablety możliwości przestępców rosną wraz z osiągnięciami technicznymi. Często przestępcy wykorzystują je do ataku na nasze bazy danych, konta bankowe czy profile.


Sposoby obrony przed przestępcami z internetu mają te same zasady co w świecie realnym. Jeżeli otrzymujemy ofertę handlową od naszego znajomego zadzwońmy lub spotkajmy się z nim by sprawdzić czy rzeczywiście składał nam jakąś propozycję. Nie korzystajmy z tego samego komunikatora i adresu z którego dostaliśmy ofertę. Może to przecież być konto kontrolowane przez przestępcę.

Nie działajmy pochopnie. Zasada, że nie ma nic za darmo w pełni odnosi się do ofert internetowych. „Darmowa oferta”, ma na pewno jakieś drugie dno. Nie wierzmy w nagłe wygrane, jeżeli nie startowaliśmy w żadnych konkursach. Często rzekoma propozycja zmierza do bezwiednego wmieszania nas w proceder czy to poprzez udostępnienie listy znajomych czy to poprzez bezwiedne rozesłanie linków z groźnym oprogramowaniem


Kliknięcie w link przesłany na komunikator może być bardzo niebezpieczne. Może on odsyłać na stronę kontrolowaną przez oszustów lub załadować na nasz komputer szkodliwe programy. W ten sposób dosłownie otwieramy drogę przestępcom do naszych danych i konta bankowego. Jeżeli kontrahent rzeczywiście składa jakaś atrakcyjną propozycję handlową wejdźmy na jego witrynę używając standardowych opcji wyszukiwania w przeglądarce. Jeżeli rzeczywiście prowadzi akcje promocyjną stosowne informacje znajdziemy bez trudu. Użyjmy alternatywnych dróg komunikacji. Sprawdźmy osobiście, zadzwońmy do interesującej nas firmy. Jeżeli korzystamy z portali aukcyjnych i handlowych warto pokusić się o sprawdzenie komentarzy, ocen i opinii.


W prawdziwym świecie kupując towar czy szukając usługi sprawdzamy, oglądamy i dowiadujemy się. W internecie taka zaradność też powinna mieć miejsce i jedynie metody są inne. Pozwoli nam to uniknąć niebezpiecznych niespodzianek.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.