Reklama

Śmierć dziecka z powodu odklejania się łożyska


Współcześnie dla nikogo nie powinno ulegać wątpliwości, że ciąża winna przebiegać pod stałą obserwacją lekarza. Dzięki temu kobieta ma zagwarantowaną prawidłową opiekę, może dobrze przygotować się do porodu i na bieżąco monitorować stan dziecka i jego rozwój. Regularne badania lekarskie podczas ciąży pozwalają przeciwdziałać wielu chorobom, a w przypadku ich wystąpienia podjąć właściwe działania lecznicze. Niestety samo regularne uczęszczanie do gabinetu ginekologicznego nie wyklucza możliwości popełniania przez lekarza błędu.

Łożysko poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka

Łożysko pełni bardzo ważną rolę w życiu płodowym i rozwoju dziecka. Przede wszystkim łożysko transportuje wiele składników odżywczych pomiędzy organizmem dziecka, a organizmem matki. Drugą ważną funkcją łożyska jest produkcja hormonów – od 10. tygodnia ciąży łożysko zastępuje w tej roli ciałko żółte. Jednocześnie należy pamiętać, że narząd ten podlega procesowi starzenia, dlatego ciąża przenoszona stanowi bardzo poważne zagrożenia dla dziecka. Ponadto w ginekologii wyróżnia się wiele innych, niebezpiecznych dla matki i dziecka chorób tego narządu. Jedną z nich jest jego przedwczesne odklejanie się. Jak wyjaśnia specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym przez całą ciążę łożysko powinno ściśle przylegać do ściany macicy i samoistnie oddzielić się dopiero w kilka minut po urodzeniu się dziecka. Jeżeli natomiast odkleja się wcześniej stanowi to bardzo niebezpieczny stan zarówno dla matki, jak i dziecka – może doprowadzić nawet do ich zgonu.

Niestety często objawy przedwczesnego odklejania się łożyska nie są jednoznaczne, najczęściej pojawia się krwawienie z dróg rodnych i bardzo ostry ból brzucha. Jednak zdarza się, że łożysko może odklejać się nie dając tak jednoznacznych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie w ciąży badania ultrasonograficznego, które pozwala ocenić nie tylko stan dziecka, ale także łożyska. Oczywiście wynik tego badania musi zostać odpowiednio zinterpretowany – wprawny lekarz w tym co dla przeciętnego człowieka wydaje się mętnym obrazem jest w stanie zobaczyć zwiastun każdego zagrożenia. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy błąd lekarza skutkuje śmiercią dziecka?

Odpowiedzialność za błąd w sztuce medycznej

Oczywiście nic nie jest w stanie ukoić bólu rodziców i najbliższych w tak tragicznej sytuacji. Jednak – pomimo tragedii – warto pomyśleć o dochodzeniu swoich praw. Jeżeli lekarz popełnił błąd, którego skutkiem jest śmierć dziecka jego rodzice mają prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Odszkodowanie za błąd lekarski  powinno wynagrodzić pełną szkodę wyrządzoną działaniem bądź zaniechaniem lekarza. W przypadku śmierci dziecka jest ona nie do wyceniania, jednak odszkodowanie i zadośćuczynienie jest prawem przysługującym poszkodowanym, a jego wypłata obowiązkiem sprawcy szkody. Niestety w Polsce lekarze, czy placówki opieki zdrowotnej nie kwapią się z wypełnieniem tego obowiązku, dlatego poszkodowani muszą być przygotowani na proces sądowy.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.