Reklama

Grupa Zachodniopomorskich Łowców Burz ostrzega


Zostaje wydany dla wschodniej częściowo północnej części województwa ze względu na silne opady deszczu (do 15 - 20 mm), silne porywy wiatru do 70-80 km/h oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu o średnicy do 2 cm i powstaniem trąby powietrznej.

Sytuacja Synoptyczna
W poniedziałek dojdzie do zafalowania wzdłuż strefy frontowej. W środkowisku zwiększonej niestabilności w troposferze rozwiną się zjawiska burzowe, których główna inicjacja przypadnie na godziny popołudniowe.


Treść ostrzeżenia

W omawianym regionie chwiejność termodynamiczna wyniesie przeważnie 500-1500 j/kg, przy czym najwyższe wartości osiągnie ona na północnym-wschodzie regionu. W strefach chwiejności pojawi się słabe ścinanie wiatru. 

Warto natomiast zwrócić uwagę na regiony północne, w których nie bez powodu występuje większe prawdopodobieństwo rozwoju zjawisk burzowych. W tym obszarze strefa konwergencji wiatrów sprzyjać ma formowaniu się lepiej zorganizowanych struktur konwekcyjnych. 

Dodatkowo nad samym morzem prognozowany jest wyższy wskaźnik LLS, co może przyczynić się do powstania trąb wodnych na Bałtyku.

Komórki burzowe mogą nieść za sobą przede wszystkim ulewne opady deszczu( punkt rosy na poziomie 15 st.C, PW>25), silne porywy wiatru do 80-90 km/h, a także możliwe opady drobnego gradu.

pogoda-zachodniopomorskie.pl

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.