Reklama

W jakiej technologii zbudować dom?Budowa domu jest zazwyczaj inwestycją wieloletnią, dlatego warto dobrze ją przemyśleć. Jednym z najwcześniejszych oraz najważniejszych etapów przygotowawczych jest ustalenie odpowiedniego rodzaju zastosowanej technologii budowy. Przy jej wyborze warto kierować się nie tylko estetyką i ceną, ale również osobistymi potrzebami oraz kilkoma innymi kryteriami.Domy murowane

W przypadku budowy domów, technologia murowana jest w Polsce rozwiązaniem najpopularniejszym. Projekty domów murowanych należą do najczęściej wybieranych. Opiera się na układaniu cegieł, pustaków, bloków lub innych elementów, a następnie łączeniu ich ze sobą rozmaitymi zaprawami. Najczęściej stosuje się materiały ceramiczne, z gazobetonu, silikatowe oraz keramzytowe. Główną zaletą domów murowanych jest ich długa żywotność, wynikająca z trwałości oraz stabilności konstrukcji. Technologia ta zapewnia wysoką odporność obiektu na warunki atmosferyczne, a także ogniotrwałość. Domy murowane cechują się dużą akumulacyjnością ciepła, z mało odczuwalnymi i powolnymi spadkami temperatury. Inwestor ma możliwość wykorzystania różnych rozwiązań architektonicznych i materiałów konstrukcyjnych, wykończeniowych oraz izolacyjnych. Opcje aranżacji wnętrz są praktycznie nieograniczone, a cena wykonania stosunkowo niska. Wadą technologii jest długi czas trwania budowy oraz poziom skomplikowania. Poszczególne etapy trzeba dostosować do pory roku oraz temperatury. Kłopotliwe bywa również rozłożenie instalacji, na przykład sanitarnej.


Domy szkieletowe


Domy tego typu powstają w oparciu o drewniany lub stalowy szkielet, a w formie okładziny wewnętrznej i zewnętrznej wykorzystuje się płyty cementowo-włókienne, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włókienne, MFP czy OSB. Między elementami szkieletu umieszcza się materiał pełniący rolę ocieplenia, którym przeważnie jest wełna mineralna. Zaletą domów szkieletowych jest możliwość szybkiego wzniesienia konstrukcji. Wnętrze jest dobrze ocieplone, ze względu na izolację cieplną obecną w praktycznie całej grubości ścian. Domy szkieletowe są lekkie, dzięki czemu transport materiałów jest mniej kosztowny. Szkielet konstrukcji można stosunkowo łatwo przebudować, a także dokonywać wymian wewnętrznych instalacji. Podstawowym ograniczeniem technologii szkieletowej są ograniczone wymiary pomieszczeń, z uwagi na brak specjalnych podciągów i dźwigarów stropowych. Problemem bywa także niska bezwładność cieplna. Po włączeniu ogrzewania dom szkieletowy może się natomiast szybko nagrzewać, a po wyłączeniu wychładzać.


Domy z bali

Do najbardziej wyróżniających cech technologii bala drewnianego należy istotny walor estetyczny. Domy z bali są najlepszym sposobem na wyeksponowanie naturalnego i przyjaznego człowiekowi materiału drewnianego. Wprowadza on do wnętrz także niezwykle korzystny mikroklimat. Bale dobrze akumulują ciepło i szybko się nagrzewają, a wykonane z nich ściany charakteryzują się większą lekkością niż np. ceramiczne. Dzięki temu nie jest konieczne murowanie nadmiernie szerokich fundamentów. Stropy z drewna cechują się jednak ograniczoną rozpiętością, co utrudnia budowę wnętrz jednoprzestrzennych. Materiał na bale jest również podatny na korozję biologiczną oraz łatwopalny, co wymusza konieczność suszenia oraz impregnacji ciśnieniowej. Problemem może być też prawny wymóg odpowiedniego poziomu izolacyjności ścian, który rozwiązać trzeba dodatkową warstwą ocieplającą. Technologia bala drewnianego wymaga przeprowadzenia dość długiej i wieloetapowej budowy.


W jakiej technologii zbudować dom?

Każde rozwiązanie posiada swoje wady oraz zalety, a wybór najlepszego z nich jest zazwyczaj indywidualną decyzją inwestora. W każdym przypadku kluczowy okazuje się nie tylko rodzaj zastosowanej w budowie domu technologii, ale również sprawna i bezpieczna realizacja. Może to zapewnić jedynie wiedza i doświadczenie architekta, kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego oraz innych zatrudnionych specjalistów. Istotna pozostaje także kwestia jakości projektu domu, oraz materiałów budowlanych, dlatego warto korzystać z oferty sprawdzonych oraz certyfikowanych dostawców i architektów.

1 komentarz:

  1. I actually felt this post is and not keeping your head stuck in the phone
    the whole while, either) and living free, living life in full appreciation of Nature, helps people feel grounded.
    Thinking about important topics is likewise some other sort of experience that can aid us know ourselves.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.