Reklama

Rocznica śmierci ks. Prałata Bronisława Kozłowskiego


We wtorek ubiegłego roku zmarł ks. Prałat Bronisław Kozłowski, wieloletni proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gryfinie, Honorowy Obywatel Gryfina.W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci ś.p. ks. Bronisława Kozłowskiego Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbietą Kasprzyk złożyli na grobie księdza kwiaty i zapalili znicze.

Ksiądz Prałat Bronisław Kozłowski urodził się w 1932 roku na Wileńszczyźnie. Dzieciństwo spędził w Kwidzynie. Seminarium duchowne ukończył w Gorzowie Wielkopolskim. Swą posługę kapłańską pełnił ponad 60 lat. Do Gryfina przybył jako proboszcz w kwietniu 1972 roku. Podczas swojej 45 letniej pracy w Gryfinie ksiądz Bronisław Kozłowski zjednoczył setki ludzi, którzy do Gryfina przybyli głównie za pracą w budującej się wówczas elektrowni. Dla mieszkańców całego powiatu gryfińskiego był znaczącą postacią. Jego łatwość nawiązywania kontaktu, życzliwość, umiejętność słuchania i udzielania rad sprawiły, że setki ludzi darzyły go szczególną sympatią. Był wspaniałym mówcą, którego kazania trafiały wprost do serca.

W 2004 roku w 750–lecie uzyskania praw miejskich przez Gryfino w uznaniu zasług dla gryfińskiej społeczności został Honorowym Obywatelem Gryfina. Kiedy w 2010 roku przeszedł na emeryturę, nadal uczestniczył w ważnych dla gryfinian wydarzeniach. Odejście księdza Bronisława Kozłowskiego było bardzo smutnym wydarzeniem w życiu wielu mieszkańców Gryfina. W Jego pożegnaniu uczestniczyły tłumy obecnych i byłych mieszkańców oraz wielu księży i współpracowników.

Choć mija rok od śmierci księdza Bronisława Kozłowskiego, wielu mieszkańców naszej gminy na co dzień o Nim pamięta i odwiedza Jego grób. Tak też było w trakcie składania kwiatów przez Burmistrza i Przewodniczącą Rady Miejskiej. Przy grobie doszło do miłego spotkania z dawną mieszkanką naszej gminy, urodzoną w Krzypnicy, a obecnie zamieszkałą w Dzierżoniowie, która przyszła powspominać księdza Bronisława jako wyjątkowego księdza i obdarzonego szczególnym talentem kaznodzieję."To był wyjątkowy ksiądz, a kazania mówił takie, że wszyscy przeżywali. Zawsze go będę dobrze wspominać." - powiedziała żegnając się.

"Chcemy, by data 8 maja wpisała się w kalendarz ważnych dat w gminie Gryfino i zapoczątkowała nową tradycję corocznego wspominania tak ważnego dla Gryfinian człowieka." - zapowiedział Burmistrz Mieczysław Sawaryn.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.