Reklama

Smaki starej kuchni w Puszczy Bukowej


To było ciekawe wydarzenie w Szczecinie. Niektórzy jechali, a raczej stali w korkach w drodze nad morze, inni poszli na Dni Morza w Szczecinie. Tymczasem Nadleśnictwo w Gryfinie (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprosiło na wspólne gotowanie z darów lasu Puszczy Bukowej. 

Kilkadziesiąt osób miało okazję poznać historię kulinarną lasów na Pomorzu Zachodnim. – Puszcza Bukowa z każdym rokiem im bardziej ją poznajemy, tym bardziej nas zaskakuje. Bogactwo Puszczy Bukowej to nie tylko gospodarka, ale również historia. Dziś ją prezentujemy poprzez wspólne gotowanie pasjonatów – mówiła Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa w Gryfinie.

Dr Kamil Szpotowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu prezentował skarby kulinarne Puszczy Bukowej w trakcie spaceru. – W Puszczy Bukowej musimy zachować zasady, co można zbierać, a co jest pod ochroną lub trujące. Przez wieki ludzie sobie radzili nawet z trującymi roślinami w kuchni… Ze zbiorów Puszczy Bukowej trzeba korzystać rozsądnie – mówi naukowiec, pasjonat gotowania.

Chleb z popiołem z drewna bukowego, szczawik zajęczy z dodatkami, smażone pędy podgoryczniaka czy sałatka z kwiatów wiosennych z polewą owocową na jadalnym mchu to tylko niektóre niespodzianki kulinarne przygotowane na spotkanie w Puszczy Bukowej. Uczestnicy otrzymali przepisy, by tworzyć własne kombinacje. 

Nadleśnictwo w Gryfinie organizuje wiele wydarzeń promujących Puszczę Bukową położoną na obrzeżach Szczecina. Były już konferencje naukowe i historyczne, wspólne sadzenie lasu przez mieszkańców i leśników, a także akcja „Zostań leśnikiem”.

Puszcza jest miejscem licznych rekreacyjnych imprez sportowych – maratonów rowerowych, biegów długodystansowych i na orientację. Wyjątkową atrakcją Puszczy Bukowej jest położony na jej południowym skraju Ogród Dendrologiczny w Glinnej, którego historia sięga 1823 roku. Obecnie rośnie tu ponad 800 gatunków i odmian drzew oraz krzewów reprezentujących dendroflorę z niemalże każdego kontynentu. Rocznie z bezpłatnej oferty edukacyjnej przygotowanej przez Nadleśnictwo Gryfino korzysta ponad 15 tys. osób.

Systematycznie rośnie zapas i zasobność drzewostanów Puszczy Bukowej. Rozmiar użytkowania drzewostanów na terenie Puszczy Bukowej w latach 2007-2016 kształtował się średniorocznie na poziomie 57 663 m³. Na najbliższe 10-lecie średnioroczny rozmiar użytkowania zaplanowano na poziomie 58 388 m³. Stanowi to różnicę wynoszącą 1%. Zapas drewna w Puszczy Bukowej (obręb Rozdoły) wzrastał i wynosił: 1997 r. – 2 702 819 m³, 2007 r. – 3 091 678 m³, 2017 r. – 3 272 721 m³, a na 2027 planowany jest 3 318 785 m³. Najwięcej tlenu drzewa produkują w fazie przyrostu.

Dzięki drewnu budowane są ekologiczne domy w konstrukcji drewnianej, które są tańsze i szybsze w powstawaniu niż te murowane. Z odpadów drewna powstają drewniane zabawki, które zasługują na miano ekologicznych. Służą dzieciom zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci – szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska.
Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.