Reklama

Spotkanie z Kamilą Paradowską – autorką książki o Teatrze Uhuru


Zapraszamy na spotkanie z Kamilą Paradowską  autorką książki o Teatrze Uhuru przygotowanej z okazji 20-lecia istnienia teatru. Z tej okazji publikujemy kilka słów od autorki.

Żyjemy w czasach, kiedy największą karierę robi angielskie sformułowanie „to get involved” – 'zaangażować się'. Pozyskanie uwagi drugiej osoby w świecie rozproszonym, pełnym „przeszkadzaczy”, które wołają o uwagę, jest bardzo trudne. Trudno myśleć też w sposób niepragmatyczny – dlatego drugim słowem, od którego trudno uciec, pozostaje „strategia”. Słowo i teatr Uhuru niosło dla mnie wolność – wolność angażowania się bez konieczności myślenia strategicznego, spontaniczność, na którą być może nigdy później nie mogłam sobie już pozwolić.

W książce tej zamykam dwadzieścia lat działalności gryfińskiego Teatru Uhuru, dając mu jednocześnie nadzieję na kolejne twórcze spotkania, które być może znajdą miejsce już w innej książce, za jakiś czas. A może Uhuru zostanie poniesione gdzie indziej, pojawi się inna, nowa idea? Trudno dziś wyrokować.

W „Uhuru w praktyce” dotykam najważniejszych punktów istnienia tego teatru – czasu jego powstania, energii, jaka zrodziła ów początek, pokazuję rozwój i sukcesy, jego instruktorów, ich myślenie, filozofię, źródła, z których czerpią. Celowo szerokim łukiem omijam wszystkich, którzy przeszkadzali, niesprzyjające okoliczności, brak funduszy, ciężkie warunki lokalowe i wszystkie te kłopoty, które pojawiły się po drodze. Dlaczego? Bo trzeba dawać nadzieję, a nie zakopywać się w problemach – one nigdy nie dadzą nam szansy na zrodzenie się czegoś nowego. Mam nadzieję, że mi się to udało i książka ta będzie inspiracją dla kolejnych grup, instruktorów teatralnych, czy ludzi, których może połączyć wspólna pasja. Ze świadomością, że na każdym kroku stoi przeszkoda, którą jednak można pokonać.

Życzę nam wszystkim energii i chęci dzielenia się – ideami, pomysłami, twórczością. Życzę nam wolności w każdym wymiarze – osobistym, artystycznym, politycznym, historycznym. Jeśli miałabym dziś przekonywać kogokolwiek do robienia teatru, uczyniłabym to dziś słowami Anny Augustynowicz, która w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru w roku 2016 napisała: Róbmy teatr: sztuka teatru to chwila, która pozwala przyłapać człowieka na autentyczności  pomiędzy jego intencją i pragmatyzmem gracza. Moment, kiedy można ujrzeć ludzką twarz, zanim rozpłynie się w swoim wykreowanym wizerunku.

O Uhuru i monografii

„Teatr Uhuru w praktyce” pokazuje fenomen offowego Teatru Uhuru, zrodzonego w Gryfinie 20 lat temu. Niewielki teatr założony przez Janusza Janiszewskiego w krótkim czasie okazał się jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych w świecie teatralnej alternatywy oraz osiągnął duże znaczenie zarówno w środowisku młodych grup i aktorów, jak też stał się jedną z artystycznych wizytówek Gryfina.

Celem monografii jest pokazanie teatru w jego aspekcie praktycznym, skierowanym na doświadczenie bycia w Uhuru. To opowieść, z której można się uczyć i inspirować we własnej pracy teatralnej. Znajdziemy tu rozdział na temat sposobów pracy z młodym aktorem, w ściśle założonym nurcie artystycznym, w którym młodzieńczy niepokój łączy się z filozoficznymi i literackimi poszukiwaniami animatorów grupy – Janusza i Violiny Janiszewskich.

Książka poświęcona jest także miejscu i okolicznościom, w jakich teatr powstał, pokazuje Gryfino jako miasto-inkubator twórczości ludzi młodych, sposoby ich lokalnego zaangażowania w tworzenie teatru, festiwali, miejsc spotkań. Niebagatelną rolę w rozwoju Uhuru odegrała także współpraca transgraniczna i szereg międzynarodowych projektów, w których teatr brał udział – to bardzo ważny element historii Teatru Uhuru. Teatr zostanie zatem wpisany w historię miasta, pokaże jego walory kulturotwórcze – wpływające zarówno na pojedyncze biografie, jak i postrzeganie samego miasta – aktywnego, zorientowanego na kulturę i rozwój.

Książka powstała zarówno „z wewnątrz”, z doświadczenia pracy w Uhuru (autorka przez 10 lat była jego aktorką), jak i z dystansu, po niemal dziesięcioletniej przerwie od grania w teatrze. Książka ta łączy zatem osobiste wspomnienia z perspektywą badawczą, otwierając tym samym nowy rozdział w sposobach opisywania zjawisk artystycznych i społecznych.

Informacja o autorce:

Kamila Paradowska (ur. 1981) – kierownik literacki Teatru Współczesnego w Szczecinie, autorka teatralnego bloga dla publiczności (www.blog.wspolczesny.szczecin.pl) oraz programów edukacyjnych tworzonych we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie. Współpracowała z festiwalem Kontrapunkt jako redaktorka jednodniówki festiwalowej „Mała Forma”, ponadto była redaktorką naczelną czasopisma akademickiego „Przegląd Uniwersytecki”. Na Uniwersytecie Szczecińskim prowadziła zajęcia z historii teatru oraz pisania kreatywnego. Przez 10 lat była aktorką teatru offowego Uhuru z Gryfina, wielokrotnie nagradzaną za stworzone w teatrze role. W marcu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka „Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie”.


MIEJSCE: Gryfiński Dom Kultury
Sala widowiskowa, ul. Szczecińska 17
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Podziękowania od autorki:

Dziękuję wszystkim, którzy zaufali mi i powierzyli napisanie tej książki – jego wydawcy, Gryfińskiemu Domowi Kultury, Miastu Gryfino i Powiatowi Gryfińskiemu. Dziękuję Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego za zdanie o teatrze w województwie – Tworzony przez młodych ludzi teatr to jedna z najsilniejszych wizytówek kulturalnych naszego regionu – i wsparcie w powstaniu tego wydawnictwa. Dziękuję także firmom związanym z powiatem gryfińskim, które pomogły sfinansować powstanie książki: Jaeger Polska Spółka z o.o., Odra Land sp. z o.o. oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Autorka książki dziękuje jej współtwórcom:

– Tomaszowi Tarnowskiemu, autorowi opracowania graficznego, za umiejętność ubierania słów w piękne formy plastyczne, ciepło, serdeczność i pierwszą recenzję książki,

– Izabeli Krupie odpowiedzialnej za redakcję i korektę – za przytomność i jasność umysłu, poczucie humoru oraz uratowanie mnie przed śmiercią na okładce (w pierwszej wersji projektu moje nazwisko było w ramce),

– Beacie Nowickiej i Angelique B. Grimm, autorkom tłumaczenia na język angielski za poniesienie słów o Teatrze Uhuru w świat z entuzjazmem,

– Piotrowi Nykowskiemu za fotografie współczesnego Gryfina wykonane z nieba i wspólną, sentymentalna wycieczkę do miejsca, gdzie się dawno temu poznaliśmy,

– Jarosławowi Śliwińskiemu z drukarni Media Druk z Gryfina za otwartość i traktowanie tego zlecenia priorytetowo,

– aktorom Teatru Uhuru za podzielenie się ze mną wspomnieniami, anegdotami i refleksję nad swoją obecnością w zespole.

Ponadto dziękuję Annie Rogozińskiej-Nowak i Jagodzie Prześludze za wsparcie redakcyjne na pierwszym etapie powstawania tekstu do książki.

Składam też serdeczne podziękowania dla Violiny i Janusza Janiszewskiemu za myśl, inspirację, bycie pamięcią teatru i jego energią, z której czerpałam pełnymi garściami przy pisaniu.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.