Reklama

„Cześć i Chwała Bohaterom” – uczczą 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego muzykąW środę 1 sierpnia 2018 na Placu Solidarności w Gryfinie odbędą się gminne uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17. W godzinę W oddany zostanie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

Później odbędzie się koncert Cześć i Chwała Bohaterom. Wystąpi gryfiński zespół Ad Hoc oraz gość specjalny  zespół Contra MundumNa uroczysty koncert zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie.

O zespole Contra Mundum:

Warszawski zespół Contra Mundum powstał latem 2014 roku. W jego skład weszli doświadczeni muzycy, obecni na scenie muzycznej od wielu lat. Premierowy koncert zespołu miał miejsce podczas 6. edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Zespół koncertował także w Teatrze Wielkim w Warszawie na zaproszenie Zarządu NSZZ Solidarność”, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Operze na Zamku w Szczecinie, w Auli im. Kard. Wyszyńskiego KUL, Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Łodzi, a także w wielu innych prestiżowych miejscach na terenie całego kraju.

W lutym 2016 z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zespół Contra Mundum zagrał pełnowymiarowy koncert emitowany w TVP1, a w listopadzie 2017 wystąpił podczas Wieczoru Niepodległości dla regionalnych stacji TVP3. Ponad setka koncertów, w czasie których zespół wchodzi w interakcję z Publicznością, budują świadomość i tożsamość wśród młodzieży i najmłodszych pokoleń.
Swoją działalność muzyczną grupa traktuje jako misję, kierując się podczas doboru repertuaru hasłem Bóg, Honor, Ojczyzna. W swoim dorobku zespół posiada trzy albumy:
  • Cześć i Chwała Bohaterom” – wydany w lutym 2015 roku
  • W Wierszu i Boju. 1914-1949  wydany wiosną 2016 roku (Honorowy Patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
  • Odważnym wszystkim pokłon niski  solowy album wokalisty Norberta Smoły Smolińskiego wydany w grudniu 2016 roku przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.
Obecnie Contra Mundum jest w trakcie komponowania kolejnych albumów (album poświęcony Legionom w stulecie Niepodległej oraz płyta na 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta  właśnie do słów Księcia Poetów).

Zarówno występy w kraju, jak i za granicą (m.in. dla Polonii w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2017) trudno nazwać zwykłymi koncertami. To historyczne spektakle, w czasie których muzycy przeprowadzają Słuchacza po meandrach polskich dziejów. To oryginalna forma poznawania naszej historii i kultury poprzez wersy polskiej, patriotycznej poezji wybitnych Mistrzów pióra (S. Wyspiański, J. Słowacki, C. K. Norwid, K. K. Baczyński, T. Gajcy, Z. Herbert) oraz słowa gniewnych pieśni lat 70. i 80. (np. Obława”, „Janek WiśniewskiPancry...).

Mocną stroną Contra Mundum jest interpretacja słowa, co ogromnie podnosi wiarygodność prezentowanych ze sceny treści. Synergiczną częścią koncertu jest oprawa wizualizacyjna wpisująca się w przekaz śpiewanych utworów. Wokalista przeplata pieśni krótkimi wzmiankami nawiązując do historii Małych Ojczyzn  miejsc, w których odbywa się dany koncert. Wszystko to sprawia, że Widz zabierany jest do świata polskich Bohaterów, Ich przeżyć, emocji i wyborów, poznając epizody z dziejów Ojczyzny, utrwalając jednocześnie pamięć o przeszłości swojego regionu. Muzyków tworzący Contra Mundum porywają na swoich koncertach nie tylko dojrzałą Publiczność pamiętającą trudne chwile naszej historii, ale także młode pokolenie chcące poznać losy swoich przodków i zakorzenić się w tożsamości własnego Narodu. Muzyka, kompozycje, aranżacje, moc i siła płynąca z dźwięków wzmacnia przekaz, przyciągając nawet sceptyków.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.