Reklama

„Malowane ustami” – nowa wystawa w gryfińskim CIT


We wtorek 10 lipca o godzinie 17:00 zapraszamy do małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie na otwarcie wystawy wyjątkowego artysty.

Walery Siejtbatałow to artysta malarz z rozwiniętym warsztatem realistycznym, który z powodu swojej niepełnosprawności maluje przy pomocy ust. 

Na ekspozycji zobaczymy około 30 obrazów, a wśród nich krajobrazy, martwą naturę, zwierzęta. Wystawa potrwa do 27 lipca.


Artysta o sobie:


Urodziłem się w 1965 r. w miejscowości Denisovka w Kazachstanie. Po ukończeniu szkoły zawodowej zostałem powołany na okres dwóch lat do czynnej służby wojskowej. Po wyjściu z wojska do dnia wypadku pracowałem w rodzinnym zakładzie fotograficznym. W 1997 r. w wyniku niefortunnego skoku do wody doznałem urazu kręgosłupa szyjnego i stałem się osobą niepełnosprawną bez szansy na powrót do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. W ucieczce przed myślami o swoim kalectwie i ewentualną depresją, zacząłem uczyć się języka niemieckiego.

Aby lepiej utrwalić sobie znajomość tego języka, postanowiłem nauczyć się pisać w języku niemieckim. I tu pojawił się problem. Jestem sparaliżowany od barku do stóp i nie mogąc pisać rękoma, zacząłem eksperymentować, trzymając pióro w ustach. W ten sposób pisałem litery, później wyrazy, a następnie całe zdania. Wreszcie nadszedł czas, żeby w podobny sposób zacząć rysować, a w dalszej kolejności malować.

W kwietniu 2010 r. przyjechałem do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszkam wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie.

Jestem członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK) oraz współpracuję z wydawnictwem AMUN.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.