Reklama

Pogoda sprzyja pożarom lasów – reaguj, gdy zauważysz zagrożenie


Sezon żniw w pełni  jest to niestety również okres pożarów zbóż i ściernisk. Niejednokrotnie pożary obszarów rolniczych bezpośrednio zagrażają lasom.

Tylko w lipcu na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano 42 pożary lasu i 23 pożary bezpośrednio im zagrażające. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 244 pożarów lasu oraz 103 pożary bezpośrednio zagrażające lasom. Obecne upały, jak też zwiastujące wysokie temperatury i brak opadów prognozy pogody na najbliższe dni, spędzają sen z oczu leśnikom i strażakom. Taka pogoda niesie ze sobą wysokie zagrożenie pożarowe lasu, które na bieżąco można sprawdzać na podanej stronie internetowej.

Aktualnie obszary leśne obserwowane są przez system 55 punktów obserwacyjnych, wspieranych przez patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru i wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest ugaszenie pożaru we wczesnej fazie jego rozwoju, a dzięki temu ich powierzchnia rzadko przekracza 0,10 ha.  Na uwagę zasługuje fakt, że otrzymujemy informacje o pożarze od osób będących w lesie. Widzą, reagują i dzwonią do nas, za co serdecznie dziękujemy  mówią leśnicy.

Pamiętajmy: przyczyną 9 na 10 pożarów lasu powoduje człowiek. Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas wypoczynku w lesie. W przypadku zauważenia pożaru prosimy o zgłaszanie telefoniczne: 998 i 112.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.