Reklama

Test szczelności budynku jako jedyny wiarygodny wskaźnik energooszczędności

 Reklama, Lifestyle, 

Zakup domu to bardzo poważna inwestycja – dla wielu osób być może najpoważniejsza w życiu. Stąd lista spraw, które w związku z nią należy przemyśleć, jest bardzo długa. 

W związku z tym osoby nieobeznane w branży budowlanej, a zwłaszcza we współczesnych standardach budownictwa jednorodzinnego, często korzystają z pomocy fachowców. Niestety jakość tych usług nie zawsze pozostaje najlepsza, dlatego warto we własnym zakresie zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami. A do tych bez wątpienia należy kwestia ocieplenia budynku. W jaki sposób można sprawdzić, czy budynek rzeczywiście spełnia aktualne wymagania energooszczędności?

Szczelność budynku – podstawowy problem kupującego

Oczywiście istnieje wiele metod sprawdzenia szczelności budynku, niestety w praktyce nie warto zajmować się większością z nich, gdyż tak naprawdę jedynym miarodajnym sposobem określenia, w jakim zakresie następuje utrata ciepła, jest tzw. test szczelności wykonywany za pomocą próby ciśnieniowej. Przeprowadza się go, uszczelniając wszystkie celowe otwory budynku (okna, drzwi), a następnie wtłaczając bądź wyciągając z niego odpowiednią ilość powietrza za pomocą specjalnego wentylatora. Dzięki tym zabiegom powstaje różnica ciśnień pomiędzy powietrzem zgromadzonym wewnątrz i na zewnątrz budynku – po osiągnięciu tego stanu bada się przepływ powietrza w całej kubaturze budynku w ciągu jednej godziny. Na podstawie otrzymanych wyników można obliczyć w jakim zakresie następuje utrata ciepła w budynku – a tym samym stwierdzić, czy jest on energooszczędny, czy też jego użytkownik będzie musiał przygotować swój portfel na spore wydatki związane z ogrzewaniem. A te – jak wiadomo – mogą poważne obciążyć domowy budżet.

Warto wskazać, że na zachodzie Europy przeprowadzenie tego typu próby jest standardem – niestety w Polsce ciągle wykonuje się ją niezwykle rzadko. Być może jedną z zasadniczych przyczyn tego stanu rzeczy jest brak wymogu prawnego. Jednak świadomy inwestor powinien zażądać wykonania testu szczelności budynku przed zakupem domu – chyba że uda mu się znaleźć dewelopera, który wykonuje ją w standardzie swoich usług.

Osiedle Sielanka – szczelność potwierdzona przez dewelopera

Jednym z niewielu deweloperów, który przeprowadza test szczelności bez względu na żądania klienta, jest budowniczy „Osiedla Sielanka”, oferujący domy na sprzedaż w Mikołowie. Dzięki temu każdy kupujący te nieruchomości może być pewny ich rzeczywistego standardu energooszczędności. W połączeniu z stosowanymi przez tego dewelopera technologiami, domy oferowane na mikołowskim „Osiedlu Sielanka” cechują się niskim wskaźnikiem utraty ciepła, a tym samym wymagają ogrzewania w zakresie absolutnego minimum. Oczywiście w praktyce przekłada się to na niewielkie koszty użytkowania budynku. Biorąc pod uwagę jeszcze inne atuty „Osiedla Sielanka” – nowoczesne rozwiązania architektoniczne, świetne skomunikowanie z aglomeracją śląską, czy dużo zieleni – jest ono niezwykle ciekawym miejscem, godnym uwagi dla każdego poszukującego domu.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.