Reklama

Co zrobić, gdy dopada Cię brak weny do pracy?


Ta sytuacja dopada każdego, kto kiedykolwiek pracował twórczo. Czasem nazywamy to brakiem weny, czasem chwilowym zastojem w pracy. I choć często terminy nas gonią, a czasu coraz mniej, nam po prostu nie idzie.

Wiele osób ma opracowany indywidualny system, według którego działają one w takich sytuacjach – niektórzy jedzą coś słodkiego, inni wychodzą pobiegać. Jednak nie istnieje uniwersalne lekarstwo na brak weny i niestety każdy z nas musi wypracować swoją własną metodę.  Podpowiadamy, od czego można zacząć poszukiwania.

Wyeliminuj wszystko, co Cię rozprasza

Nie jest nowością, że portale społecznościowe rozpraszają nas w pracy. Powtarzamy sobie, że to tylko minutka na Facebooku i nagle okazuje się, że minęło trochę więcej czasu niż sobie obiecywaliśmy. Wszelakie kanały social media, znajomi, którzy próbują się z nami skontaktować czy po prostu sam fakt, że dioda w telefonie ciągle mruga, jest niesamowicie rozpraszający. I niestety tutaj potrzeba będzie trochę samodyscypliny. Najłatwiej na czas pracy wyłączyć telefon i usunąć wszystkie zakładki przenoszące nas do stron, które nam przeszkadzają. Poza tym nasze miejsce pracy też nie może nas dekoncentrować. Wszelakie zdjęcia, które przypominają nam o miłych chwilach, niedokończone książki i wiele, wiele innych rzeczy powinno zniknąć z naszego biurka, aby zapewnić nam spokój.

Zmień otoczenie, choćby na kilka chwil

Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, warto często zmieniać miejsca. Nie trzeba iść daleko, czasem wystarczy przeniesienie laptopa do innego pomieszczenia w mieszkaniu i kontynuowanie pracy. Lekka zmiana otoczenia wystarczy, żeby nasza zdolność koncentracji wzrosła. Jeśli jednak brak weny dopada nas w pracy i nie mamy możliwości zmiany komputera, to dobrym pomysłem jest zaczerpnięcie świeżego powietrza. Kilkuminutowy spacer – sprawdza się doskonale jako odświeżenie umysłu. A po powrocie do pracy przygotuj sobie kawę albo nawet szklankę ulubionego whisky dla pobudzenia, aby działać z nową energią.

Znajdź odpowiednią inspirację

Na pewno masz coś, co zawsze dawało Ci siłę do działania. Przemowę kogoś słynnego, tekst naładowany pozytywnymi bodźcami, a może kawałek muzyczny, który wyzwala w Tobie to, co najlepsze? Jeśli nie, wszystko przed Tobą i warto sobie znaleźć coś takiego. Szukaj na blogach i na YouTubie, można tam znaleźć prawdziwe perełki, jeśli chodzi o inspirowanie i motywowanie. Czasem są to wypowiedzi sławnej osoby, a czasem właśnie odwrotnie – nigdy nie wiadomo kto powie akurat coś takiego, co sprawi, że nagle nabierzemy chęci do działania. Takie ulubione inspirujące przemowy, choć często znane przez nas na pamięć, są bodźcem, który pobudza nasze szare komórki nawet wtedy, gdy usłyszymy lub zobaczymy je po raz setny.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.