Reklama

Duże zagrożenie pożarowe w lasach


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie ostrzega: duże zagrożenie pożarowe występuje na terenie powiatów województwa zachodniopomorskiego (m.in. Gryfino, Myślibórz, Choszczno) oraz lubuskiego (Skwierzyna, Słubice, Gorzów Wielkopolski). 

Przed leśnikami i strażakami kolejne dni wytężonej pracy. Zagrożenie pożarowe lasu bieżąco można sprawdzać na podanej stronie internetowej. Od początku roku w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano 257 pożarów lasu oraz 110 pożarów bezpośrednio zagrażającym lasom.

Aktualnie obszary leśne obserwowane są przez system 55 punktów obserwacyjnych, wspieranych przez patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie zagrożenia i wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych. Efektem jest ugaszenie pożaru we wczesnej fazie jego rozwoju a dzięki temu ich powierzchnia rzadko przekracza 0,10 ha.

Gorąca wiosna i nieustępujące jej lato spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest dla strażaków i leśników wyjątkowo pracowity. Niestety przyczyną większości pożarów – jak informuje RDLP w Szczecinie – jest człowiek.

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku. Przypominają jednocześnie, że na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalanie ognisk, grilli oraz palenie tytoniu.

Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku wybuchło 112 pożarów na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas wypoczynku w lesie. W przypadku zauważenia pożaru prosimy o zgłaszanie telefoniczne: 998 i 112.foto/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.