Reklama

Wypadek komunikacyjny – jak i kiedy otrzymasz odszkodowanie?


W dwudziestym pierwszym wieku nie ma osoby, która nie korzysta z dobrodziejstw transportu drogowego. Jedni posiadają własne samochody, inni poruszają się komunikacją zbiorową, ale niestety wszyscy jesteśmy narażeni na wypadek komunikacyjny. 

Wypadek i co dalej?

Na co dzień nie myślimy o skutkach potencjalnego wypadku, gdyż  sądzimy, że takie rzeczy zdarzają się nie nam, tylko innym ludziom. Nic bardziej mylnego, niestety każdy kto korzysta z transportu drogowego może ulec wypadkowi. Należy zaznaczyć, że nie tylko kierowcy czy pasażerowie mogą być uczestnikami wypadku, ale także osoby poruszające się pieszo, przechodzące przez pasy, idące poboczem drogi lub jadące na rowerze. Nie zastanawiamy się co zrobić, gdy spotka nas nieszczęście w postaci wypadku komunikacyjnego. Jak się zachować, czy mamy prawo do odszkodowania, od kogo możemy się go domagać i jak to zrobić. Przemyślenia przychodzą po fakcie, ponieważ z reguły konsekwencje takiego wypadku bywają poważne, a osoba poszkodowana potrzebuje długotrwałej i niejednokrotnie kosztownej rekonwalescencji.

Odszkodowanie, ale od kogo?

Według przepisów kodeksu cywilnego, każda osoba która wyrządziła komuś innemu szkodę, zobowiązana jest do jej naprawienia. Zatem osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym ma  prawo domagać się odszkodowania od sprawcy. Z reguły  odszkodowanie za wypadek komunikacyjny oraz zadośćuczynienie wypłacane jest z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy (OC). Dlatego jedną z najważniejszych kwestii jest ustalenie sprawcy wypadku, jego imienia i nazwiska, numeru polisy OC oraz numeru rejestracyjnego pojazdu. Należy zaznaczyć, że poszkodowany dochodzi roszczeń nie od sprawcy zdarzenia, a bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej tzw. OC.

Dość łatwo jest otrzymać odszkodowanie za uszkodzony w wypadku pojazd. Niestety nieco trudniej jest uzyskać je za odniesione obrażenia i utratę zdrowia. Wniosek roszczeniowy musi być dobrze udokumentowany oraz zawierać wszelkie dowody, jakie jesteśmy w stanie zebrać, potwierdzające uszczerbek na zdrowiu poniesiony w wypadku. Nie zawsze jest to proste. Często zdarza się, że osoby które zostały poszkodowane, ze względu na stan zdrowia nie mogą same poradzić sobie w takiej sytuacji. Niejednokrotnie rodzina osoby, która zginęła w wyniku kolizji drogowej nie wie jak ubiegać się o zadośćuczynienie. W takich sytuacjach warto jest udać się do kancelarii oferującej porady prawne w tej dziedzinie. Bez wątpienia prawnicy specjalizujący się w odszkodowaniach pomogą nam zebrać niezbędne dokumenty i będą reprezentować nas przed ubezpieczycielem. Tym samym będziemy mogli mieć pewność, że otrzymamy takie odszkodowanie jakie się nam należy. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.