Reklama

Zadbanie o BHP nie jest trudne


O wypadek w pracy łatwo właściwie wszędzie – niebezpieczeństwa (przy nieprawidłowym stosowaniu się do zasad BHP) czekają nie tylko w halach produkcyjnych czy magazynach, ale także w biurach i lokalach usługowych. Zadbanie o bezpieczeństwo nasze lub pracowników wcale nie jest trudne ani drogie – a można je jeszcze zwiększyć, stosując odpowiednie wyposażenie.

Chociaż w pierwszym kwartale br. sytuacja bezpieczeństwa w zakładach pracy poprawiła się (wg raportu GUS „Wypadki przy pracy w I kwartale 2018 r.” zanotowany spadek zgłoszeń wynosi 5,4% w stosunku do ubiegłego roku), to tego typu sytuacji wciąż jest zaskakująco dużo (blisko 16 tysięcy poszkodowanych!).


Niebezpieczeństwa czyhają wszędzie


Wyżej wymieniony raport nie pozostawia miejsca na interpretacje, co stanowiło najczęstszą przyczynę wypadków – aż 61,5% przypadków zakwalifikowanych zostało jako „Niewłaściwe zachowanie się pracownika”, a ponad 70% związanych było ze zderzeniem, uderzeniem czy kontaktem z jakimś obiektem (ostrym, szorstkim, chropowatym). Kolejne 70% sytuacji związane było z poruszaniem się, transportem lub operowaniem przedmiotami – ze statystyk wyłania się więc dość jasny obraz, w jakich sytuacjach szanse na wypadek w firmie są największe. Pamiętajmy, że wg artykułu 234 kodeksu pracy to na pracodawcy leży obowiązek zapewnienia pierwszej pomocy, ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosowania środków zaradczych. Lepiej zabezpieczyć się przed wypadkiem.

Nie takie straszne BHP, jak je malują

Wprowadzenie w firmie konkretnych rozwiązań często może kojarzyć się nie tylko z dużymi nakładami finansowymi, ale przede wszystkim z czasem i niezbędną modyfikacją np. wyposażenia pomieszczenia. Wszystko to oczywiście nie brzmi zbyt atrakcyjnie i z pewnością na jakiś czas może
zaburzyć pracę firmy, jednak wypadek przy pracy będzie oczywiście sytuacją znacznie dotkliwszą w skutkach. Lepiej reagować z wyprzedzeniem i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria w sklepie takim jak AJ Produkty, w którym oferta produktów związanych z BHP jest bardzo szeroka.

Praca bez barier – nienajlepsze rozwiązanie

Nawet przy rygorystycznym przestrzeganiu zasad BHP w końcu może zgubić nas rutyna lub po prostu odrobina nieuwagi – a stąd krótka droga do nieszczęścia. Oczywiście można skutecznie działać za pomocą dostępnych w AJ Produkty produktów z kategorii bariery ochronne. Znajdziemy tam między innymi słupki z taśmą, pachołki czy uchwyty z taśmą – niewielkim kosztem możemy bardzo szybko i skutecznie powstrzymać pracowników na przykład przed wchodzeniem w miejsca, po których poruszają się wózki widłowe. Warto mieć na uwadze tego typu rozwiązania także przy problemach na firmowym parkingu – odpowiednio rozmieszczone słupki czy pachołki na pewno pomogą kierowcom w jeździe po wąskich alejkach. Co najważniejsze, w ofercie sklepu znajduje się wystarczająco duży wybór różnorodnych rozwiązań, by dostosować je zarówno do naszych potrzeb, jak i budżetu.

Mimo wszystko może się zdarzyć, że dojdzie do poważnej sytuacji, nawet jeśli przestrzegane były absolutnie wszystkie reguły – wyposażenie pomieszczenia w akcesoria pierwszej pomocy (apteczkę i na przykład płyny do przemywania oczu, jeśli pracownik ma do czynienia z chemicznymi substancjami) stanowi absolutną konieczność. Na tym zdecydowanie nie wolno oszczędzać – oczywiście lepiej, by apteczka tylko „zbierała kurz”, ale w razie sytuacji kryzysowej szybki dostęp do jej wyposażenia będzie nieoceniony.

Warto zadbać też o takie akcesoria, jak transportery czy stojaki do beczek – możemy śmiało zakładać, że nieodpowiedni transport ciężkich metalowych pojemników na pewno nie jest bezpieczny i zawiera się w wyżej wymienionej statystyce wypadków.

Bezpieczeństwo procentuje

Chociaż nawet najdoskonalsze akcesoria nie zastąpią ludzkiej ostrożności, to odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy pozwoli nie tylko zmniejszyć ryzyko wypadku, ale i zadziałać szybko oraz skutecznie w kryzysowej sytuacji. Mnogość rozwiązań z każdej półki cenowej pozwoli na szybkie i bezproblemowe zamówienie interesującego nas wyposażenia. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.