Reklama

Podsumowanie projektu Miasto Mówi Mi


Miasto Mówi Mi to projekt kulturalny w ramach imprezy Sztukowanie Miasta 2018. Wzięli w nim udział młodzi mieszkańcy Gryfina. Każdy z uczestników stworzył etiudę performatywną z zakresu teatru, tańca, muzyki, instalacji, która była prezentowana 15 i 16 września 2018 w siedmiu punktach Gryfina.

Etiudy odnosiły się do miejsc, które jako mieszkańcy mijamy na co dzień. Młodzi performerzy weszli w dialog z miejscem, które do nich „przemówiło”. Ich działania można było obejrzeć podczas kilkugodzinnego spaceru po mieście. Gryfinianie od pierwszej stacji akcji Miasto Mówi Mi, zostali zachęceni do dalszych podróży po niby znanym im, a jednak nie do końca, Gryfinie.

Pierwszą lokacją projektu był pl. Sybiraków, gdzie Klaudia Purtak przedstawiła działanie „Ziemia milczenia i grozy”. Miejscem akcji był plac po starej szachownicy, gdzie niegdyś rozgrywano partie dużych szachów. Tam performerka opowiadała historię nawiązującą do życia pionierów miasta.

Na placu w centrum przy fontannie Stalowy Sum, Remigiusz Staniec zaprosił widzów do podroży w czasie. Prezentacja „Kino, którego nie ma” nawiązywała to dawnego gryfińskiego ośrodka kultury i historii z nim związanych.

Na peronie 3 gryfińskiego dworca, Oliwia Kurlej prowadziła akcję performatywną pn. „Do Gryfina jeżdżę rzadko, chyba że do lekarza”. Przechodnie zostali wciągnięci przez młoda aktorkę do opowieści o dawnych trasach kolejowych i podróżach nimi.

W Parku Miejskim zaprezentowano „Duchy”. Akcja Hanny Kokoszyńskiej nawiązywała do miejsca, gdzie przed laty urządzano potańcówki.

Kolejną prezentacją w parku była akcja „Z tamtych lat”, którą poprowadziła Maja Wiczkowska. Prezentacja nawiązywała do opowieści o tym, jak młodzi mieszkańcy Gryfina spotykali się w parku przeżywając pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania. Opowieści te zamknięte były w zaklętej skrzyni, z której unosił się jedynie dym wspomnień „z tamtych lat”. Przechodnie mogli zostawić swój ślad na skrzyni, ciągniętej przez performerkę po alejkach gryfińskiego parku.

O zaskakującej historii miejsca opowiadała „Ladder Tower” przy ul. Jana Pawła II zaprezentowana przez Aleksandrę Prętką.

Kolejna stacja projektu znajdowała się na Górce Miłości, gdzie Karolina Wojdyła zabrała widzów w magiczną podróż „Galgen Berg”.

Wszystkie zdarzenia były rejestrowane przez kamerę. Z uzyskanego materiału powstanie film, który zaprezentowany będzie w Gryfińskim Domu Kultury pod koniec października.

Projekty Niewidzialne Miasta i Miasto Mówi Mi dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach tegorocznego Sztukowania Miasta odbył się także koncert zespołu Dubska i pokaz spektaklu w wykonaniu Artiego Grabowskiego „Raport panika”.
Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.