Reklama

Projekt Niewidzialne Miasta w Gryfinie


Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino wrócili z ideą odtworzenia festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie. Na początek została wznowiona część imprezy pod nazwą Sztukowanie Miasta, która odbywała się od 14 do 16 września 2018 . Były to działania animacyjne i artystyczne, które swoim zasięgiem objęły ulice miasta.

Jedną z akcji w ramach wydarzenia był współtworzonych przez artystów i mieszkańców Gryfina projekt Niewidzialne Miasta. W trzech lokacjach uczestnicy projektu wraz z instruktorami Mają Szymkowiak, Krzysztofem Lubką i Edytą Waszak, pracowali nad swoimi prezentacjami dotyczącymi miejsca, jego historii, opowieści ich mieszkańców. Tworzone prezentacje były wynikiem przemyśleń uczestników na temat miasta w którym żyją, wynikiem ich emocji związanych z miastem, wspomnień czy wyobrażeń. Na podstawie interpretacji wybranych lub stworzonych opisów „niewidzialnych miast", uczestnicy tworzyli instalacje, które zaprezentowano w przestrzeni miejskiej.

Nad swoimi prezentacjami warsztatowicze Niewidzialnych Miast pracowali przez trzy dni. Finałem projektu był niedzielny pokaz. Rozpoczął się on w starej rzeźni na ulicy Szczecińskiej, gdzie pod opieką Mai Szymkowiak stworzono instalację w zakamarkach kompleksu dawnego gryfińskiego przedsiębiorstwa. Przestrzeń, gdzie czas się zatrzymał okazała się być doskonałą lokacją na snucie historii o „niewidzialnych miastach”.

Kolejnym przystankiem Niewidzialnych Miast był plac targowy w centrum Gryfina, obok popularnego dyskontu spożywczego. Tam, grupa prowadzona przez Krzysztofa Lubkę zaprezentowała swoją szaloną wizję wybranej lokacji wykorzystując elementy teatralne i taneczne.

Trzecią prezentację w ramach akcji Niewidzialne Miasta przygotowano przed poniemiecką kamienicą na ulicy Piastów. Tam swoje działania zaprezentowała grupa prowadzona przez Edytę Waszak. Uczestnicy doskonale wykorzystali możliwości, jakie kryła w sobie lokacja. Działania artystyczne spotkały się ze zrozumieniem mieszkańców kamienicy, którzy dołączyli do licznej publiczności podziwiającej kolejne odsłony projektu.Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.