Reklama

43. Rajd Parasolowy już za nami


W sobotę 20 października 2018 odbył się organizowany przez Gryfiński Dom Kultury 43. Rajd Parasolowy. Uczestnicy rajdu mieli niezwykłą okazję udać się do Świnoujścia i odwiedzić znajdujące się tam ciekawe miejsca.

W rajdzie wzięło udział 50 osób. W tej grupie znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 (op. Wioletta Serwin) i Szkoły Podstawowej nr 2 (op. Patrycja Markowska), uczestnicy koła turystycznego z Gryfińskiego Domu Kultury (którego instruktorem jest pomysłodawczyni rajdu Kamilla Gadomska) oraz indywidualni turyści. Piechurzy odwiedzili m.in. Fort Gerharda. 

Fort I Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części miasta, w dzielnicy Warszów na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Dwukondygnacyjna, owalna reduta, po 1863 r. otoczona wraz ze wschodnim fragmentem wałów ziemnych fosą wodną. Obecnie jest tu prowadzona działalność turystyczna i muzealna, jedna z najciekawszych inicjatyw związanych z tzw. żywą historią. Zwiedzanie fortu ma formę przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką umundurowanego pruskiego żołnierza.

Odwiedzono także najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską w Świnoujściu.

Kolejnym miejscem gdzie dotarli uczestnicy Rajdu Parasolowego było Jezioro Turkusowe w Wapnicy. Powstało ono w zalanym wodami podziemnymi wyrobisku dawnej kopalni kredy, która była eksploatowana do końca II wojny światowej.

Z Wapnicy niebieskim szlakiem piechurzy poszli na punkt widokowy „Wzgórze Zielonka”, z którego rozpościera się panorama na Zalew Szczeciński, wsteczną deltę Świny i Jezioro Wicko Wielkie.

Ważną częścią Rajdu Parasolowego jest konkurs na najpiękniejszy jesienny parasol. W tym roku do zabawy zgłoszono aż 17 parasoli. Wszystkie prace były tak piękne, że ich twórcy zostali tak samo nagrodzeni.

43. Rajd Parasolowy został dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.1 komentarz:


  1. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

    Giaonhan247 chuyên dịch vụ gửi quà đi mỹ cũng như gửi thuốc lá đi mỹ cùng với dịch vụ mua hàng trên pandora úc và dịch vụ mua hàng trên ebay ship về việt nam cùng với bảng giá cước phí gửi hàng đi mỹ uy tín, giá rẻ.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.