Reklama

Jak dobrze sprzedać swój używany samochód?


Każda rzecz prędzej czy później przestaje spełniać nasze oczekiwania. Dotyczy to przede wszystkim tych o charakterze stricte użytkowym, z którymi nie wiążą nas żadnego rodzaju sentymenty. 

Zbywanie samochodu bywa zadaniem szczególnie kłopotliwym, a przecież pozbycie się go za odpowiadające jego wartości pieniądze pozwoli spokojnie pomyśleć o zastąpieniu go innym. Pochylmy się więc przez chwilę nad tym zadaniem.

Zanim wystawisz ogłoszenie, przygotuj się

Każdy wie jak trudno jest w naszym kraju dobrze kupić używany samochód, unikając różnego rodzaju pułapek i zwykłej nieuczciwości Jego sprzedanie również bywa jednak zadaniem niełatwym. Negocjacje z drobnymi handlarzami, którzy wykorzystują cały arsenał wyćwiczonych przez lata chwytów by wyciągnąć od nas ten pojazd za pół darmo, bywają szczególnie wyczerpujące. Nie mniej uciążliwi są jednak i potencjalni prywatni nabywcy. Jedni usiłują sprawiać wrażenie wyjątkowych fachowców, które potęgować ma najtańszy miernik lakieru przykładany w losowych miejscach. Inni przyjeżdżają z towarzystwem wcielającego się w rolę specjalisty kolegi, którego zadaniem jest głośne i wielokrotne wypunktowanie wszystkich prawdziwych lub wydumanych słabości naszej oferty. Zmęczeni nic nie przynoszącymi pertraktacjami, możemy podjąć decyzję o oddaniu samochodu pośrednikowi. A potem zobaczyć tylko na jego ogłoszeniu, jak duża różnica w cenie uciekła nam sprzed nosa...

Zamiast tego, lepiej porządnie przygotować się do zamieszczenia oferty, co pozwoli zainteresować szerszą, w tym bardziej zdecydowaną grupę zainteresowanych. Pierwsza sprawa to oczywiście szczegółowe zbadanie stanu technicznego, oczyszczenie karoserii i wnętrza oraz zlikwidowanie najbardziej rzucających się w oczy i niezbyt kosztowych w usuwaniu usterek – pozwoli to nieco podnieść cenę. Dużą rolę odgrywają zdjęcia.

Nie ma tu miejsca na to, by streszczać poradniki dla początkujących fotografów - pamiętajmy po prostu, by zrobić je dobrze. Nie na szybko, nie wieczorem, nie pod słońce. Jeśli przedmiot sprzedaży ma jakieś widoczne wady, koniecznie należy to udokumentować.

Zamieszczamy ogłoszenie sprzedaży

Choć zdjęcia zawsze mówią o sprzedawanym przedmiocie bardzo dużo, a nierzadko mogą zdecydować o tym, że nasze ogłoszenie spotka się zainteresowaniem, nie mniej istotny jest dobry opis. Wypunktowanie wszystkich zalet i elementów wyposażenia zawsze zrobi dobre wrażenie. Warto jednak opisać także wady, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych sporów (także po sprzedaży) i zmarnowanego czasu – pamiętajmy, że świadomość i ostrożność odbiorców (choćby na skutek praktyk wielu handlarzy) nieco wzrosła.

Każdy defekt, który nie został opisany dostatecznie jednoznacznie (albo w ogóle) może stać się przyczyną przeciągających się sporów przy negocjacji ceny. Pozostaje jeszcze kwestia miejsca, w którym zamieścimy nasze ogłoszenie. Wielkie możliwości dają ogólnopolskie serwisy, w których zamieszczać można darmowe  ogłoszenia, takie jak np. okeno.pl. 

Warto z nich korzystać zwłaszcza, jeśli uważamy, że nasz samochód wart jest tego, by wybrał się po niego kupujący spoza naszych okolic. Im większy zasięg sobie zapewnimy, tym większa szansa na zdecydowanego nabywcę.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.