Reklama

„Do kraju tego...” – wieczór poetycko-muzyczny z okazji 100-lecia odzyskania prze Polskę niepodległości8 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wieczór poetycko-muzyczny pod tytułem „Do kraju tego...”. Program przygotowany został z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego autorami są artyści z Teatrów Eliksir i Uhuru pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego z Gryfińskiego Domu Kultury.

Nasze kolejne spotkanie z poezją, muzyką i sztuką służyć będzie nie tylko uczczeniu narodowego jubileuszu, ale także żywej refleksji na temat Polski – naszemu wspólnemu domowi, który 100 lat temu jako naród odzyskaliśmy. Nasza Ojczyzna podczas zaborów istniała głównie w kulturze, w języku ojczystym i w zbiorowej świadomości. Kiedy przez 123 lata nie było Polski na mapie Europy, nie znaczyło to, że nie było jej wcale, przetrwała w naszych sercach, w literaturze, w mowie ojczystej aż do roku 1918, kiedy mogliśmy „znowu zamieszkać w swoim domu”. Motto spotkania stanowi cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka”, w którym nostalgia za utraconą ojczyzną łączy się z pragnieniem życia w upragnionym, wolnym kraju.

Refleksji o Polsce służyć będą wiersze znanych poetów – strofy stanowiące kanon polskiej literatury. Przypomnimy sobie poezję Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Tuwima, Miłosza, Herberta, Szymborskiej i wielu innych poetów, dla których słowo „ojczyzna” znaczyło coś bardzo cennego i wyjątkowego.


Swoje wiersze gościnnie zaprezentują także nasi poeci gryfińscy. 

W dzisiejszym świecie, wśród sporów politycznych i w medialnym szumie globalnej wioski, słowa tracą swoje właściwe znaczenia. Niech więc wśród nas ponownie zabrzmi słowo poetyckie, które ma moc oczyszczającą i przywracającą utracone sensy. Oprócz poezji posłuchamy także pięknych utworów, autorstwa m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, a na ekranie zobaczymy również wiele najważniejszych obrazów polskich malarzy z naszej narodowej galerii. Widzowie będą mogli także wspólnie z artystami zaśpiewać kilka znanych pieśni patriotycznych, które od dawna towarzyszą Polakom w ważnych dla nich chwilach. W ten sposób wspólnie uczcimy Jubileusz 100-lecia odrodzenia się naszej Ojczyzny.

Miejscem wydarzenia będzie Gryfiński Dom Kultury – sala widowiskowa, ul. Szczecińska 17. Wstęp wolny.

Janusz Janiszewski
Teatr Eliksir

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.