Reklama

„Do zobaczenia, kasztanku” – zapraszają na promocję książki o Sybirakach


Przy współpracy Biblioteki Miejskiej w Gryfinie oraz stowarzyszeń Gryfiński Ruch Patriotyczny i Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć odbędzie się 28 grudnia o godz. 17:00 w gryfińskim Klubie Nauczyciela promocja książki dra Piotra Słomskiego pt. „Do zobaczenia, kasztanku”. 

Pozycja autorstwa Piotra Słomskiego to interesująca propozycja książkowa będąca zbiorem wywiadów przeprowadzonych przez autora z osobami, które przeszły syberyjską gehennę, to znaczy były deportowane na daleki wschód Rosji Sowieckiej w czasach II Wojny Światowej. Na prawie dwustu stronach umieszczono dwadzieścia trzy wywiady pokazujące losy i przeżycia Polaków oraz ich potomków zamieszkujących przedwojenne Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej, deportowanych na Syberię, a po wojnie osiadłych na tzw. ziemiach odzyskanych.

Swoją książkę autor zaopatrzył w obszerne przypisy osadzające prezentowane relacje świadków historii w określonym kontekście politycznym, historycznym, geograficznym; przypisy te pozwalają też bardziej zrozumieć używane w tekście niektóre określenia. W książce są także rozmowy z czterema mieszkańcami Gryfina (Józef Sikora, Franciszek Mikołajko, Jerzy Romaniuk, Józefa Rajfur).

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.