Reklama

Polsko-Niemiecka Wigilia nad Odrą [foto]


To już po raz piąty Stowarzyszenie „Pokolenia Pokoleniom” w przygranicznej miejscowości Mescherin zorganizowało spotkanie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 

Program spotkania zawierał pokaz filmowy opowiadający o powojennych czasach i wigiliach po obu stronach granicy. O swoich przodkach i polskim Gryfinie opowiadała Urszula Kwietniewska-Łacny. Natomiast o świątecznych obyczajach po niemieckiej stronie mówił Günter Höppner z Mescherin.

Klara Gmiter otrzymała gromkie brawa za wykonanie kolęd w języku polskim i niemieckim. Pastorałkę i kolędę dla nieobecnych zaśpiewała młodzież z DPS Nowe Czarnowo, a ich występ nagrodził aplauz widowni. 

Występ niemieckiego zespołu flecistów z Gartz/Oder ilustrowany był filmowymi wspomnieniami z czterech poprzednich wigilii od 2013 roku. Tradycyjnie wspólnie zaśpiewano kolędę „Cicha noc” w dwóch językach jednocześnie.

Gospodarze spotkania Marta Szuster i Marek Brzeziński oraz władze samorządowe podzieliły się opłatkiem z uczestnikami imprezy. Wicestarosta gryfiński Ewa Dudar, oprócz podkreślenia potrzeby organizowania tego rodzaju spotkań, podziękowała członkom stowarzyszenia Pokolenie Pokoleniom za pomysł, który nie dzieli, a łączy ludzi. „Wigilia nad Odrą” została zauważona w Poczdamie. Organizatorzy otrzymali z rąk szefa kancelarii państwowej pana Martina Gorholta nagrodę premiera Brandenburgii Demografia – nagroda miesiąca. Demografie-Preis des Monats, Demografia – dziedzina nauki zajmująca się powstawaniem, życiem i przemijaniem społeczności ludzkiej.

Po części oficjalnej w kościele ewangelickim goście z Niemiec i Polski spotkali się w centrum konferencyjnym Mescherin, gdzie rozmowom towarzyszył słodki poczęstunek, a ponadto można było zobaczyć retrospektywną wystawę „Sąsiedzi powinni znać się dobrze”.

Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Pokolenia Pokoleniom przy wsparciu GUTW i GDK. Finansowana przez RAA Perspektywa i Powiat Gryfiński.
fot.: gryfino.powiat.pl

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.