Reklama

XX Jubileuszowe Szachowe Grand Prix Gryfina 2018 [foto]Turniejem finałowym w sobotę 8 grudnia podsumowano całoroczne zmagania w Jubileuszowym XX szachowym Grand Prix Gryfina na rok 2018.

Jak zawsze rozgrywki w naszym mieście zgromadziły pokaźną grupę pasjonatów Królewskiej Gry. W zawodach wystartowało 39 szachistów.

Walka przy szachownicach była zacięta, trwała do ostatniej rundy, a ostateczna kolejność po turniejach eliminacyjnych nie uległa dużym zmianom. Wygrał Szymon Soszka (5,0 p.) przed Mikołajem Turkiem (4,5 p.) oraz Jakubem Lewkiem, Bartoszem Nędzarkiem, Dominikiem Mrozem, Adamem Hajdasiem i Kingą Dejewską (wszyscy 4,0 p.).

W czołówce Klasyfikacji Generalnej Grand Prix 2018 faworyci, zawodnicy solidnie i równo grający przez cały rok. Zwyciężył Mikołaj Turek (63,0 p.) przed Bartoszem Nędzarkiem (59,0 p.) i Adamem Hajdasiem (53,0 p.).

Na czwartej pozycji uplasowała się najlepsza dziewczyna turnieju, Martyna Kuryło (46,5 p.), a na piątej zwycięzca klasyfikacji 10-latków turnieju Dominik Mróz (45,0 p.). Klasyfikacji dziewcząt przewodzi wspomniana wyżej Martyna Kuryło przed Aleksandrą Kucharczyk (35,0 p.) i Kingą Dejewską (33,0p.).

Puchary i nagrody odebrali również najmłodsi w klasyfikacjach do lat 8 i 10: Dominik Mróz i Aleksander Kaliński.

W zawodach sklasyfikowano 65 zawodników. Podczas sobotnich rozgrywek, podsumowano i nagrodzono gromkimi brawami ostatnie sukcesy zawodników UKS Biały Pion w wojewódzkich zawodach szkół podstawowych w szachach drużynowych. Po raz pierwszy w historii mistrzostw na podium tego szczebla rozgrywek znalazły się szkoły z tego samego miasta. Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 z Gryfina zdobyli srebrny, a drużyna gryfińskiej Szkoły Podstawowej nr 3 brązowy medal w kategorii IMS rocznik 2003-2005. Srebrnymi medalistami zostali uhonorowani Mikołaj Turek, Nikodem Mróz, Adam Hajdaś i Kinga Dejewska. Brązowe krążki zawisły na szyjach Bartosza Nędzarka, Szymona Soszki, Gabriela Jazukiewicza i Martyny Kuryło.

Blisko podium uplasowały się młodsze drużyny tych szkół w kategorii dzieci, rocznik 2006 i młodsze. Obie zdobyły w zawodach po 7,0 punktów i do trzeciego miejsca zabrakło jednego punktu.

Podsumowując całoroczne rozgrywki Grand Prix 2018, warto zwrócić uwagę na interesujące fakty. Odbyło się łącznie jedenaście turniejów, w których odnotowano 394 starty indywidualne. Rozegrano 1414 partii szachowych Najwięcej zwycięstw w turniejach eliminacyjnych zaliczył zwycięzca, Mikołaj Turek, cztery przed Bartoszem Nędzarkiem, trzy. Sklasyfikowano 65 zawodników. Najmłodszego i najstarszego uczestnika zmagań dzieli różnica jedenastu lat. Zuzia Pawlicz, najmłodsza uczestniczka, urodziła się w 2014 roku. W turniejach wystąpiło 49 chłopców i 16 dziewcząt. Ogromnie cieszy bardzo liczny udział najmłodszych gryfinian w wieku do 10 lat. W rozgrywkach zagrało 36 zawodników rocznika 2008 i młodszych.

Organizatorzy turniejów wyrażają ogromne podziękowania wszystkim tym, którzy wsparli finansowo lub rzeczowo organizację tegorocznych rozgrywek. Specjalne, bardzo serdeczne podziękowania dla rodziców młodych szachistów, za wielkie serce, współpracę oraz niebiańsko pyszne wypieki, które zawsze słodko uświetniają szachową rywalizację.

Przed szachistami jeszcze jeden turniej i zasłużony świąteczny odpoczynek. W sobotę 15 grudnia rozegrany zostanie XI Gryfiński Turniej Rodzin Szachowych, którego formuła obejmuje start trzyosobowych drużyn, w składzie których zagrać mogą dwaj juniorzy z seniorem. Zapowiada się świetna zabawa.

Nagrody i puchary dla najlepszych odebrali:

Klasyfikacja Generalna Grand Prix 2018

1. Turek Mikołaj – 63,0 p.
2. Nędzarek Bartosz – 59,0 p.
3. Hajdaś Adam – 53,0 p.
4. Kuryło Martyna – 46,5 p.
5. Mróz Dominik – 45,0 p.
6. Szpura Bartosz – 44,5 p.

Sklasyfikowano 65 zawodników.

Klasyfikacja dziewcząt:

1. Kuryło Martyna – 46,5 p.
2. Kucharczyk Aleksandra – 35,0 p.
3. Dejewska Kinga – 33,0 p.
4. Tokarek Hanna – 31,5 p.
5. Lesiak Nina – 26,5 p.

Sklasyfikowano 16 dziewcząt.

Klasyfikacja do lat 10:

1. Mróz Dominik – 44,0 p.
2. Olszewski Wojciech – 38,0 p.
3. Gągoliński Przemysław – 35,5 p.

Sklasyfikowano 36 zawodników.

Klasyfikacja do lat 8:

1. Kaliński Aleksander – 29,5 p.
2. Lewandowski Filip – 25,0 p.
3. Lewek Jakub – 22,5 p.

Sklasyfikowano 14 zawodników.

Szachy to wspaniały sport wspomagający rozwój młodego pokolenia. Łączy w sobie wiele cech warunkujących prawidłową ocenę sytuacji oraz odpowiednią i prawidłową reakcję. Uczy jednej z najważniejszych sportowych postaw, zasadę „Fair Play”. Poszanowania innych oraz dla samego siebie, poczucia godności i sprawiedliwości. Zawsze, przed i po zakończeniu każdej partii szachowej zawodnicy podają sobie ręce i dziękują za grę. Wyrażają przez to szacunek dla przeciwnika, niezależnie od tego, kto został zwycięzcą czy pokonanym. Jest to doskonała nauka skromności w przypadku wygranej oraz spokoju i opanowania w momencie porażki. Ważna jest tu pełna świadomość tego, że przeciwnik w grze jest przede wszystkim kolegą i przyjacielem na co dzień.Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.