Reklama

Zimowe ptakoliczenie w Gryfinie


Przed nami 15. Zimowe Ptakoliczenie  liczymy ptaki zimujące i szukamy zamaskowanych miłośników ostów. Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, mają szansę wybrać się na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotkanie odbędzie się w ostatni weekend stycznia 2019.

26 i 27 stycznia w miejskich parkach i ogrodach zaroi się od miłośników ptaków. Przewodnicy – Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – w czasie spacerów nauczą rozpoznawać najpopularniejsze ptaki, spotykane zimą, ale także opowiedzą, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Zimowemu Ptakoliczeniu 2019 patronuje szczygieł. To ptak, którego najłatwiej zaobserwować na otwartych polach i łąkach. Jego ulubionym przysmakiem są nasiona ostu, ale nie pogardzi innymi nasionami, wydłubywanymi z traw i chwastów. Dorosłe szczygły trudno pomylić z innymi ptakami – ich karminowa maska na głowie i charakterystyczna żółta pręga na skrzydle pozwalają na szybką identyfikację. Zimą szczygły spędzają dnie w stadach, składających się z kilku lub kilkunastu osobników. Wspólnie żerują na wystających spod śniegu roślinach, wyczyniając przy tym dość zaskakujące akrobacje. W czasie Zimowego Ptakoliczenia 2018 zaobserwowano w sumie 273 szczygły. Ta niewielka liczba wynika z odludnych, pozamiejskich terenów bytowania tego gatunku.

W Polsce liczebność szczygłów co roku spada. Podziwiajmy zatem te piękne ptaki i miejmy nadzieję, że nie znikną z naszego krajobrazu.

W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie OTOP.

W Zimowym Ptakoliczeniu można także wziąć udział indywidualnie – przy naszym karmniku, na balkonie, na podwórku (zachęcamy, żeby dzieci przyłączyły się do wspólnych obserwacji!). Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie OTOP. W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas już w piątek, 25 stycznia 2019.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie dziewięć lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się lubiany przez wszystkich wróbel, a na trzecim – gawron.

Więcej informacji udziela Monika Klimowicz, specjalistka ds. komunikacji i edukacji. Tel.: + 48 500 239 648, e-mail: monika.klimowicz@otop.org.pl.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których one żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, BirdLife International.

fot. ilustracyjne

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.