Reklama

Zamierzasz pić alkohol? Daj sobie czas na wytrzeźwienie


Spożycie alkoholu w naszym kraju nadal jest stosunkowo wysokie, choć do światowej czołówki w tej dziedzinie nam na szczęście daleko. 

Wielu naszych rodaków sięga po niego regularnie przy najróżniejszych okazjach, po czym nierzadko zmaga się z dylematem: czy mogę już wsiąść za kierownicę i wrócić do domu, czy też powinienem jeszcze poczekać? Co zrobić, by tego typu sytuacje nie były kłopotliwe?

Zadbaj o wszystko jeszcze zanim zaczniesz pić

Jeśli wiemy, że zbliża się okazja, podczas której na stole pojawią się napoje alkoholowe, są tylko dwa wyjścia, aby nie zmagać się z problemem oceny swojego stanu w kolejnym dniu wobec konieczności rozpoczęcia podróży czy innych czynności wymagających trzeźwości. Albo odpowiednio wcześniej tak zorganizujemy sobie najbliższe dni, by po spożyciu nie musieć się nigdzie spieszyć, albo po prostu rezygnujemy z picia.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami, jakie z różnym nasileniem mogą pojawiać się następnego dnia. Istotnie: uzupełnienie płynów poprzez wypijanie większej ilości wody, dostarczenie wypłukiwanej przez alkohol witaminy C i innych, zjedzenie odpowiednio bogatego w substancje odżywcze śniadania i kilka innych sposobów, może wykazać dużą skuteczność w przywracaniu korzystnego samopoczucia. Jego odzyskanie nie oznacza jednak, że organizm został już oczyszczony z alkoholu. Wielu kierowców bywa zdziwionych, gdy będąc w zupełnie niezłej kondycji poddają się badaniu, które wykazuje, że jeszcze nie powinni prowadzić. I odwrotnie – można mieć poniżej 0,2 promila, czyli wartość dopuszczalną, a i tak zmagać się silnym kacem. W takim stanie, gdy nasza zdolność do skutecznych reakcji na sytuację na drodze jest mocno obniżona, także nie należy spieszyć się z powrotem, mimo że badania alkomatem nie trzeba się bać.

Ile mogę wypić?

Planując udział w zakrapianej imprezie należy postawić sobie bardzo wyraźne granice, jeśli chcemy szybko powrócić do pełnej sprawności i mobilności. Żeby mieć wyobrażenie o tym, jak długo nasz organizm będzie się zmagał z alkoholem, można skorzystać dość użytecznego narzędzia, jakim jest wirtualny alkomat. Podstawiając informacje dotyczące własnej płci, wagi, wieku oraz ilości pitego alkoholu, będziemy mogli w przybliżeniu dowiedzieć się, po jakim czasie powinniśmy być od niego wolni. Może to być więc całkiem pomocna rzecz w planowaniu swojego udziału w zabawie, jednak nigdy nie wolno uzyskanych w ten sposób wyników traktować w sposób zbyt dosłowny. Czas, w jakim organizm będzie się oczyszczał zależy od wielu czynników więc nie ma możliwości, żeby tego typu kalkulator zawsze podawał trafny wynik. Za każdym razem należy zostawić więc odpowiednio długi margines bezpieczeństwa. Jeśli zaś często zmagamy się z takimi kłopotami, dobrym pomysłem jest zakupienie alkomatu – o tym, jak szeroka jest dziś ich oferta, można przekonać się np. przeglądając ofertę sklepu Promil-lab.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.